во ,

7 причини поради кои секогаш се чувствувате уморни (и што можете да направите во врска со тоа)

Постојат многу причини поради кои би можеле да се чувствувате истоштени цел ден, дури и ако спиете доволно. Може да биде состојба наречена синдром на хроничен замор. Но, тоа може да значи и нешто помалку сериозно, што може лесно да се спречи со усвојување поздрави навики. На пример, со промена на вашата исхрана или со едноставно пиење повеќе вода.

1. Не јадете правилно.

Рафинираните јаглехидрати можат да бидат брз извор на енергија. Кога јадете нешто како житарки за појадок, колачиња, тестенини или пица, рафинираните јаглехидрати во нив предизвикуваат скок на шеќерот во крвта, а вие се чувствувате поенергично. Меѓутоа, кога нивото на шеќер во крвта ќе се намали, повторно ќе почнете да се чувствувате уморни. И ако продолжите да грицкате храна што содржи рафинирани јаглехидрати, на крајот ќе се чувствувате заморени во текот на целиот ден.

Обидете се да јадете помалку шеќер и преработени јаглехидрати и заменете ги со храна богата со растителни влакна, како овес, леќа и зеленчук.

2. Не сте доволно активни.

Можеби ќе помислите дека ако се вратите уморни после работа, лежењето на каучот може да ви помогне да заштедите енергија и да се чувствувате малку поенергично. Важно е да вежбате барем неколку пати неделно и тоа ќе ви помогне да се чувствувате помалку уморни цело време. Студија од 2008 година покажа дека младите возрасни кои вежбале само 20 минути со слаб интензитет 3 пати неделно, имале поголеми нивоа на енергија и пониски нивоа на замор.

3. Не спиете доволно квалитетно.

Можеби ќе се чувствувате уморни дури и откако ќе спиете 7-9 часа. Ова е затоа што квалитетот на вашиот сон е исто толку важен колку и колку долго спиете. Обидете се да одите да спиете и да се будите во исто време секој ден.

Исто така, не пијте кафе доцна во денот и не трошете го времето пред да спиете на телефон или да гледате телевизија. Ова ќе ви помогне да го подобрите квалитетот на вашиот сон и можеби нема да се чувствувате толку уморни во текот на денот.

4. Имате чувствителност на храна.

Ако се чувствувате уморни без причина во текот на денот, тоа може да биде знак дека имате нетолеранција на храна. Некои од најчестите се глутен, млечни производи и јајца.

5. Не пиете доволно вода.

Ако не ја замените водата што вашето тело ја губи како резултат на нејзините биохемиски реакции, ќе бидете дехидрирани. Ова може да доведе до пониски нивоа на енергија и да ја отежне концентрацијата.

6. Вие сте под стрес.

Истражувањата покажаа дека високото ниво на стрес може да предизвика замор. Покрај тоа, една студија откри дека избегнување справување со стресот може да доведе до поголеми нивоа на замор. Јогата и медитацијата можат да ви помогнат да се ослободите.

7. Можеби ви требаат повеќе витамини.

Исто така, можеби немате доволно железо, витамин Д или витамин Б12 во вашата исхрана. Некоја од храната богата со железо е спанаќ, брокула, црвено месо и мисирка. Б12 може да се најде во млеко, јајца, лосос и говедско месо, или може да го земете како додаток. За да добиете повеќе витамин Д, јадете повеќе печурки, масна риба и морска храна. Исто така, обидете се да поминете повеќе време на сонце.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Експертите споделуваат 6 чекори за тоа како да се одвикнете од секоја лоша навика и да ја замените со подобра

Жени споделуваат како го достигнале „својот врв“ во средно и како изгледа денес нивниот „сјаен пад“