во ,

5 Причини зошто луѓето во Јапонија спијат на подот

Ако сте пораснале во западна земја, веројатно сте навикнати да спиете на мек кревет. Но, кога влегувате во јапонска спална соба, големи се шансите да не најдете кревет каков што би очекувале. Постојат многу причини зошто Јапонците претпочитаат да спијат на подот, и тоа не е само традиција или заради заштеда на простор во мали станови. Излезе дека спиењето на земја има прилично импресивни здравствени придобивки.

1. Може да ја ублажи болката во грбот.

Спиењето на тврда, рамна површина е добро за грбот и може да ве ослободи од болка што е со вас со години. Додека спиете на мек кревет сигурно се чувствува пријатно, вашиот душек може да започне да тоне со текот на времето, предизвикувајќи виткање на ‘рбетот и да доведе до болка во грбот. Всушност, медицинските експерти дури препорачуваат да ставите подлога под вашиот душек, ако е премногу мек. Спиењето на под, исто така, ќе го задржи ‘рбетот исправен и ќе спречи телото да се извртува во неприродна положба.

2. Може да го подобри вашето држење на телото.

Ако спиете во правилна положба и ‘рбетот добие соодветна поддршка, ќе ви биде многу полесно да го држите грбот исправен во текот на денот. Подот може да ви помогне да го поправите лошото држење на телото, бидејќи кога грбот не ве боли, не чувствувате потреба да се свиткате.

3. Може да ја подобри циркулацијата на крвта.

Кога спиете на подот, тоа го подобрува протокот на крв, бидејќи вашата тежина се распределува рамномерно и има помал притисок врз различни делови од вашето тело. Спиењето во природна положба исто така ќе спречи вкочанетост и пецкање предизвикано од слаба циркулација. На пример, ако спиете завиткани на страна, крвта не циркулира добро, а потоа тече назад кон вашето срце, предизвикувајќи разни здравствени проблеми, како што се згрутчување на крвта и проширени вени.

4. Може да ви помогне да станете на време.

Ако ви е тешко да ги оставите удобните перници и да станете од кревет наутро, не сте сами. Многу луѓе се мачат кога ќе се вклучи алармот и се во искушение да го стиснат копчето за одложување. Кога спиете на подот, имате квалитет на сон и не е толку пријатно да би сакате да лежите таму цел ден.

5. Евтино е

Одлучувањето за поден кревет исто така ќе го направи вашиот паричник среќен. Просечна личност троши околу 1.000 долари на душек, а изборот на погрешен и заменувањето може да ве чини малку повеќе време и енергија. Спиењето на под ќе ви заштеди илјадници долари, бидејќи нема да имате потреба да купите рамка за кревет или подлога за да одговара на вашиот душек.

Кој треба да избегнува да спие на подот

Подот е најтешката површина на која можете да спиете, иако спиењето без душек има многу придобивки, тоа не се препорачува за некои групи луѓе.

Оние што страдаат од алергија. Бидејќи подот собира нечистотија и прашина, луѓето кои се склони кон алергиски реакции може почнат да имаат проблеми со кашлање и течење на носот.
Луѓе со коскени заболувања. Ако веќе страдате од сериозно нарушување на коските, спиењето на под може да направи повеќе штета отколку добро бидејќи може да изврши поголем притисок врз зглобовите.
Стари лица. Бидејќи мобилноста се намалува со возраста, на постарите возрасни може да им биде тешко да станат подот.
Студени спијачи. Ако се чувствувате  постојано ладно, подобро е да избегнувате спиење на подот, бидејќи тоа може да ви предизвика уште поголем студ.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

22 Луѓе го споделуваат вистинското значење зад нивните срцезатоплувачки тетоважи

18 Познати личности кои изгледаат уште повпечатливо со очила