во ,

5 Карактеристики на ентериерот кои го опишуваат вашиот карактер без зборови

Многу луѓе ги помнат луѓето според начинот на кој се облечени, некои извлекуваат површни заклучоци засновани врз надворешни карактеристики. Но, има и такви на кои на дедуктивните методи би им завидувал и самиот Шерлок Холмс. И тие сигурно ќе се согласат со поговорката: „Како ви е дома, такви сте и вие“. На крајот на краиштата, живеалиштето што навистина го одразува карактерот на сопственикот.

1. Растенија

Домашните растенија што ќе ги изберете можат да кажат многу за вас. На пример, љубителите на тропските растенија со тврди лисја не бараат лично внимание, тие се мирни и флексибилни по природа. И оние кои претпочитаат кактуси обично се многу независни. Одгледувачите на орхидеи претпочитаат да се зближат со тесен круг на луѓе. Оние кои сакаат да одгледуваат „воздушни“ растенија на кои не им треба почва, се едноставни и со слободен дух.

2. Кујна и бања

Количината и квалитетот на кујнскиот прибор и храната зборува многу за тоа колку сте добредојдени. Исто така, укажува на тоа дали сакате да јадете во друштво или претпочитате осамен оброк. Преполн фрижидер се наоѓа кај импулсивни и весели луѓе. И, ако има многу детергенти во вашиот стан, тогаш се стремите кон организација и удобност.

3. Спална соба

Која боја на постелнина ви се допаѓа укажува на одредени црти на вашиот карактер. На пример, енергичните луѓе претпочитаат црвени нијанси, како и риги, што традиционално се смета за симбол на бунт. Дискретните ќе изберат сина постелнина. Духовитите и забавните обожаваат јоргани и перници со точки, независни духови сакаат животински принтови, но придржувањето кон геометриските обрасци сугерира дека често станувате нервозни.

Совршениот ред во спалната соба ќе ви каже дека обожавате да планирате сè внимателно. Ако има премногу непотребни работи во просторијата каде што спиете, веројатно честопати одложувате важни одлуки за подоцна. Семејната спална соба, опремена со разни електронски уреди, често се наоѓа кај луѓе кои ги кријат емоциите длабоко во себе и избегнуваат вистинска комуникација.

4. Распределување на мебелот

Доаѓајќи во вашата куќа, гостите сигурно ќе обрнат внимание на тоа како се распоредени софите и фотелјите во дневната соба. Ако аранжманот на тапациран мебел им овозможува на луѓето удобно да комуницираат, тогаш вие сте многу социјална личност и срцето на друштвото.

5. Ред и неред

Изобилство на календари на ѕидови и работни маси, како и строго наредени книги и други предмети, може да се најде во домот на лице кое се труди најдобро да биде организирано и точно.

Но, ако вашата фиока за чорапи е во неред, не брзајте да измислувате изговори и да се извините. Можеби сте многу внимателни кон деталите, но во посериозни работи. Преполната гардероба, каде што можете да најдете работи што не сте ги носеле долго време, укажува на неподготвеност да се разделите со минатото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 Типови на луѓе од кои треба да држите дистанца, дури и кога не е пандемија

7 Трикови за да изгледате подобро на Инстаграм фотките