во , ,

22 Луѓе го споделуваат вистинското значење зад нивните срцезатоплувачки тетоважи

Во текот на нашите животи, постојат луѓе, места, настани, па дури и домашни миленици кои навистина оставаат посебен впечаток врз нас. Додека сите можеме да се поврземе со тоа, има и други кои исто така треба надворешно да го манифестираат ова чувство на некој начин. И најдобриот начин да се направи тоа е со тетоважа што може да претставува посебна пресвртница во нивните животи и да го одржи тој момент жив на нивното тело и во нивната меморија засекогаш.

1. „Имам зелена лента (симбол на донирање органи) тетовирана на лузната што ми остана откако му донирав бубрег на мојот братучед“.

2. „Татко ми секогаш ни раскажуваше приказни за колибри. Кога веќе не беше со нас, колибри се појавија насекаде, дури и на гробиштата, тие беа таму !!! “

„Како да ни зборуваше дека е добро, дека не треба да страдаме и дека тој секогаш ќе биде со нас. Затоа, решив да  истетовирам колибри и мојот омилен цвет. Ми недостасуваш, тато “.

3. „Оваа тетоважа ги претставува моите родители. Тие се во брак скоро 50 години и се сопружници, пријатели и најголема поддршка еден на друг. Мојот пример што треба да го следам, тие се сакаат до ден-денес “.

4. „Тетовирав гитара во чест на татко ми кој сакаше музика, дури и на неговиот надгробен споменик ние ја врежавме сликата на неговата гитара“.

„И тоа не е само-мавтање, бидејќи вистината е дека дури и не боли дур ја цртаат, но само гледањето на оваа трага на мојата кожа ме потсетува на радоста што ја имаше татко ми додека свиреше на гитара и ми помага да продолжам понатаму иако веќе не е со мене, затоа што треба да се ужива во животот, и ништо не е поубаво од музиката “.

5. „Ова е од моето куче кое почина во август 2019 година. 14 години таа ме придружуваше. Сега ги имам нејзината 7-годишна внука и нејзините 2 правнуци, на возраст од 5 и 4 години “.

6. „Дел од сложувалка и иницијалот на мојот син, тој има аутизам” “.

7. „Имам 5 колибри за моите сестри и мене затоа што нашите родители нè научија да летаме и да бидеме слободни. И на грб, го имам дрвото на животот за моите 2 ќерки кои се сè за мене “.

8. „Почит кон мојот дедо кој се нафати да и помогне на мајка ми да ги воспитува моите сестри и мене кога татко ми нè напушти“.

9. „Пред 2 години, поминав низ тешка ситуација: јас и мојот партнер раскинавме, ја изгубив работата и на татко ми му беше дијагностициран почеток на ментална болест, сето тоа во истата недела. Оваа тетоважа е потсетник за себе дека можам да цветам дури и пред неволји “.

10. „Ја имам главата на пилето од WhatsApp на мојот зглоб … учам како да тетовирам и го направив тоа сам, затоа има грешки што ги подобрив во следната тетоважа што ја направив“.

11. „Имињата на моите деца“

12. „Мајка ми и јас се истетовиравме заедно. Таа рече дека толку многу боли што ова ќе биде единствената тетоважа што некогаш ќе ја направи и на крајот рече: „Човек може да направи што било од љубов кон своите деца“. “

13. „Мојата единствена тетоважа, која ги претставува моите 4 души: моите деца. Тетоважата е направена рачно од ќерка ми … “

14. „Белег на вистински бакнеж од баба ми, го имав направено со сестра ми“.

„Баба секогаш ни даваше бакнеж секогаш кога можеше, но постепено нејзината деменција и Алцхајмеровата ја правеа помалку приврзана. Едвај веќе дава бакнежи, но јас и сестра ми ќе носиме еден со нас засекогаш “.

15. „Моите 3 деца, претставени како We Bare Bears, цртан филм што го гледавме заедно “.

16. „Во чест на моето семејство: 3 птици со различна големина затоа што сме 3 деца. Јас сум средната, затоа средната птица го носи презимето на татко ми. И птиците оригами затоа што мајка ми знае како да ги прави совршено “.

17. „Во спомен на моите 4 бебиња што ги имав во мојата утроба, но никогаш во рацете“

18. „Јас имам 43 години и бев многу исплашен, но сепак сторив само едно од овие работи со мојот син, бидејќи ние секогаш ја играме играта „Bubble Bobble“. Вреди да  боли, тие се убави “.

19. „Имам една на подлактицата во чест на ќерка ми“.

20. „Моето бебе – тој ми беше како син и никогаш не сум сретнал некој поубав или попослушен од него“.

21. „Имам отпечаток на дланката на баба ми на левата рака, многу близу до срцето. Тоа е нејзин вистински отпечаток и го има нејзиното име. Таа е сè уште жива, но јас го направив тоа во чест на неа. Јас ја обожавам “.

22. „Моите деца и јас сме на левата рака, а мајка ми и тато се на десната страна. Одлетаа заедно пред 6 години … “

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

5 Причини зошто треба ги тргнете на страна токсичните луѓе од вашиот живот

5 Причини зошто луѓето во Јапонија спијат на подот