во , ,

10 Смешни илустрации од минатото: Како уметниците ги замислувале животните што ги немале видено?

Без разлика што ги немале видено овие животни, уметниците од Средниот век упорно се обидувале да ги нацртаат, а се потпирале само на описите од други луѓе.

Резултатот се комични илустрации на кои сигурно не би ги препознале животните.

Неколку вакви илустрации што сигурно ќе ве насмеат:

Слон

Був

Школка

Кит

Леопард

Морска крава

Нилски коњ

Делфин

Тигар

Крокодил

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Маж тврди дека метеорит му паднал на куќата и ја запалил: Полицијата го истражува случајот

14 Урнебесни фото-споредби: „Што сакав, а што добив“