во , ,

10 интригантни места кои беа пронајдени благодарение на „Гугл мапс“

Многу е добро што сите можеме да патуваме низ светот без да станеме од каучот. И покрај фактот дека Гугл ја лансираше својата услуга „Гугл мапс“ уште во 2005 година, љубопитните корисници од различни делови на светот сè уште прават интересни откритија – од вонземски слики до мистериозни цртежи и структури во пустината што имаат некоја историска вредност.

Дупките во Перу

Местото се состои од околу 6.000 чудни дупки со различен дијаметар и длабочина. Потекнува од долината Писко и се протега сè до перуанските Анди. Никој не знае кој и зошто ги направил.

Вештачки остров, Холандија

Овој остров се наоѓа во Кетелмер во Холандија и изгледа како икона за геолокација. Во реалноста, тоа е депозитар за складирање на загадена тиња.

Гигантски триаголник, САД

Ова место со мистичен изглед се наоѓа во Витман, Аризона. Во реалноста, тоа е база на воздухопловството што беше напуштена приближно 1956-1966 година.

Отпечаток од прст, Велика Британија

Овој огромен отпечаток од прст, наречен Fingermaze, се наоѓа во паркот Хов во англискиот град Брајтон и Хов. Ова е јавна скулптура која е врежана во парк и е обложена со камен и варов малтер. Fingermaze е создаден од уметникот за животна средина Крис Дрири во 2006 година и го симболизира патувањето во животот.

Мистериозни симболи во пустина во Кина

Овие симболи, кои изгледаат како да се отпечатени со огромен печат на површината на пустината Гоби, се верува дека се најверојатно цели за калибрација на шпионски сателити.

Поташа испаувачки езерца, САД

Овие електрични сини езерца во црвено-кафеавата пустина во Јута се место за екстракција на калиум хлорид, познато и како поташа.

Вонземско лице, Антарктикот

Кога оваа аномалија беше пронајдена на планините на Антарктикот, теоретичарите на заговор сметаа дека ова го докажува постоењето на туѓа цивилизација. Сепак, постои една пологична теорија. Ова е чисто природно и случајно и изгледа така. Или, тоа може да биде резултат на пареидолија, бизарен ефект што предизвикува мозокот да гледа форми, структури и обрасци таму каде што не постојат.

Меморијал среде пустина, Африка

Во 1989 година, авион Мекдонел Даглас ДЦ-10-30 беше разнесен над пустината Тенере. 2007 година беше 18-годишнина од несреќата. Тоа беше годината кога споменикот беше изграден среде пустина. Силуета на леталото во природна големина лежи во темен камен круг опкружен со 170 скршени огледала, секое од нив претставува некој што починал.

Лонарско езеро, Индија

Лонарското езеро е создадено со судир на астероид со земјата пред околу 50 000 години. Во 2020 се случи нешто чудно, езерото ја промени својата боја во розова на 2-3 дена. Експертите веруваат дека промената најверојатно се должи на или зголемената соленост во водата, присуството на алги или комбинацијата на двете.

Огромна цел во САД

Можеби мислите дека ова е нечија шега или уметнички предмет, но најверојатно ова е ознака што се користи како цел за калибрација на воздушна фотографија. Низ САД има голем број слични ознаки и пустински воздушни бази.

Бонус: Подводен автомобил на Бахамите

Не ја знаеме приказната за овој објект, но оваа слика ја докажува прекрасната прецизност на мапите на Google.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

7 фантастични ѕверови кои постоеле или постојат во реалниот живот

Волонтери ја дешифрираа пораката испратена од серискиот убиец Зодијак