во ,

10 Вообичаени заблуди за добриот сон и несоницата

Можеби сме чуле различни факти за добар сон и несоница, но многу од нив се, всушност, лажни. Од легнување во исто време секоја вечер до чаша кафе пред спиење, погледнете кои од овие „факти“ се всушност само митови.


Мит 1: Да спиете повеќе додека сте депресивни е секогаш подобро.

Секој од нас можеби слушнал дека спиењето е корисно додека страдате од депресија, но научниците откриле многу интересна појава, позната како „екстремна парадоксална несоница“. Ова стана вид на терапија релативно неодамна, ако луѓето со тешка депресија останат будни барем една ноќ, тоа може да доведе до заздравување.

Можеби ова се случува поради шок од инертен биолошки часовник, но после тоа, едно лице се чувствува подобро и не доживува проблеми со спиењето.

Мит 2: Вашето тело се навикнува да спие помалку.

Ако го следите ова правило, веројатно е време да го преиспитате вашиот распоред. Ако ги намалите часовите за спиење неколку ноќи, веројатно ќе се чувствувате поспани во текот на денот. Дневната мрзеливост и поспаност може да се стабилизираат со месеци без доволно спиење, но сепак, вашето тело и мозок нема да функционираат толку ефикасно затоа што не можат да се прилагодат на спиењето помалку.


Специјалистите препорачуваат да спиете помеѓу 7 и 9 часа и дека најдобро време да си легнете е помеѓу 20 часот и полноќ.

Мит 3: Нагли движења во текот на ноќта се знак на лош сон.

Ако доживеете ситни, неволни движења на телото во текот на ноќта, тоа се смета за здрав сон. Не треба да бидете загрижени дека понекогаш ја движите ногата, но има некои случаи кои не се нормални, како што се:

 • Ако вашите движења се пролонгирани или хронични
 • Ако месечарите
 • Ако се однесувате агресивно или насилно во текот на ноќта
 • Ако нагло се будите среде ноќ
 • Ако ги стегате забите за време на спиењето

Мит 4: Несоницата главно е предизвикана од вашата ментална состојба.

Да, несоницата може да биде предизвикана од вашата психолошка состојба и стрес, но и физички услови можат да доведат до тоа. Беше забележано дека жените со несоница се изложени на поголем ризик за развој на срцеви проблеми, мозочни удари и дебелина, од мажите . Исто така, синдромот на немирна нога, промени во хормоните, проблеми со тироидната жлезда или невролошки нарушувања може да бидат причина за непроспиени ноќи.

Дополнително, истражувачите забележале дека жените можат да доживеат нарушувања на спиењето поврзани со нивниот менструален циклус и менопаузата.

Мит 5: Станување навечер 20 минути значи дека губите 20 минути сон.

Понекогаш, може да се разбудите еднаш или двапати во текот на ноќта и да имате потешкотии да заспиете. Некои луѓе претпочитаат да останат во кревет, обидувајќи се да се присилат да се одморат, но на крај се чувствуваат уморни кога ќе се разбудат следното утро.

Во овој случај, подобро е да станете од кревет и да направите нешто што ве смирува 15-20 минути. Оваа тактика нема да ви ја украде шансата да спиете доволно, туку напротив. Исто така, важно е да не пиете ништо освен вода и да не користите електронски уреди во овој момент.

Мит 6: Треба да легнете и да се будите секој ден во исто време.

Секако, распоредот за спиење е важен, но експертите се позагрижени за времето на будење. Важно е да станете од кревет приближно во исто време, не само во текот на неделата, туку и за време на викендите.

Исто така, не мора да се будите рано. Секое тело е различно, па така вашиот распоред на спиење може да биде различен од оној на другите. Нема потреба да се присилувате да се будите во 7 часот наутро, ако не морате.

Мит 7: Несоницата е само тешкотија при заспивање.

Најчесто, тешкотиите при заспивање се поврзани со несоница. Сепак, ова нарушување се карактеризира и со други симптоми. Вклучува често будење, премногу рано будење, неможност да заспиете и да се чувствувате освежени наутро. Ако овие симптоми ви се случуваат често, подобро е да побарате професионална помош.

Мит 8: Шолја кафе доцна навечер секогаш влијае на вашиот сон.


Љубителите на кафе може да се чувствуваат олеснето бидејќи истражувањата покажаа дека нема поврзаност помеѓу потрошувачката на кофеин во рок од 4 часа пред спиење и квалитетот на сонот. Сепак, може да имате мала толеранција за кафе и можеби ќе треба да ја скратите вашата доза

Мит 9: Ако не можете да спиете ноќе во текот на неделата, спијте повеќе за време на викендот.

Кога не спиете доволно во текот на неделата, може да го надоместите сонот за време на викендот. Ова работи само за акутно лишување од сон, велат лекарите. И нема докази дека тоа е навистина добро за вашиот мозок и тело. Подобро е да имате фиксирано време за будење секој ден.

Мит 10: Децата не страдаат од несоница.

Да, децата исто така можат да имаат несоница, дури и ако претпоставиме дека се премногу мали за тоа. Причините за тоа се исти како и за возрасните. Може да се должи на медицински состојби или емоционални фактори. Постојат некои знаци дека вашето дете може да страда од несоница:

 • Тие постојано се чувствуваат уморно.
 • Тие бараат изговори за да избегнат да си легнат.
 • Потребно е долго време да се спие.
 • Постојано стануваат од кревет и бараат работи.
 • Тие често се будат во текот на целата ноќ.
 • Тие имаат потешкотии да станат од кревет наутро.
 • Тие спијат во различен период секој ден

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

6 Совети за како да се заштитите од крадци

6 Тајни на јапонскиот образовен систем што ги подготвуваат децата за успех во животот