во ,

Научник открива: На колку состаноци треба да одите пред да ја пронајдете сродната душа

Можеби изгледа дека бројни апликации за запознавање го олесниле запознавањето на нови луѓе. Покрај тоа, не мора да ја напуштите вашата куќа за да видите какви опции имате. Сепак, сè уште е предизвик за многу луѓе да го пронајдат „оној“. Доминик Чернија, д-р. по физика, ја знае борбата да се обиде да се најде „оној“, па затоа реши да примени научен пристап за наоѓање на совршен партнер!

Математиката може да помогне во решавањето на кој било проблем што го имате.

Ние често донесуваме одлуки засновани на нашите чувства и емоции, а тоа може да изгледа како единствениот начин да го сториме тоа кога станува збор за нешто како љубов и пријателство. Сепак, како што се испостави, дури и овие концепти би можеле да имаат корист од примената на математика.

Omni Calculator е полски стартап што може да ви помогне да го направите токму тоа. Тие создадоа стотици наменски направени калкулатори кои можат да пресметаат скоро што било – од колку време треба да одите да спиете за да бидете освежени, до колку тежина може да изгубите играјќи Покемон ГО, до каков карактер би имале доколку сте мачка! И Доминик Чернија им изгради калкулатор за теорија на состаноци.

Постои правило што може да ви каже кога е време да се смирите.

Овој калкулатор го користи оптималното правило за запирање. Правилото се обидува да го реши проблемот со избор на вистинско време за преземање одредена акција, со цел да се зголеми очекуваната исплата или да се минимизира очекуваната цена заснована на случајни променливи. Тоа значи дека може да го користите за да дознаете дали личноста со која сте во моментот е совршена за вас или дали треба да продолжите да барате подобар партнер.

Можете да ги зголемите шансите да завршите со вистинската личност.

Според ова правило, од вкупниот број на потенцијални состаноци кои ви се предложени, треба да ги одбиете првите 37%. На пример, ако планирате да излегувате со 35 луѓе во текот на целиот свој живот, треба да ги одбиете првите 12. Следниот чекор е да ја изберете следната личност која е подобра од било која што сте ја сретнале претходно. Овој пристап ќе ви даде поголема шанса да ја запознаете вистинската личност за вас.

Калкулаторот има уште неколку варијабли за да ги направи резултатите покорисни за реални ситуации. Може да внесете за колку месеци или години сакате да пронајдете идеален партнер, на колку состаноци ќе одите, дали сакате најдобриот партнер за вас или дали ќе бидете задоволни со еден од најдобрите 5 или 10 партнери , колку состаноци би сакале да одбиете и шансите вие да бидете одбиени.

Слушајте ја вашата интуиција и не губете надеж.

Се разбира, нема начин да се знае точниот број на состаноци што ќе ги имате во текот на вашиот живот. Сепак, поентата на овој калкулатор е да ги охрабри луѓето да не се предаваат прерано. Истражувањата покажаа дека, кога луѓето донесуваат одлуки, тие имаат тенденција да застанат порано отколку што е предвидено со правилото за оптимално запирање. Тоа би можело да значи решавање за помалку квалификуван кандидат на интервју за работа, или плаќање повеќе за производ што би можеле да го најдеме за поевтина цена ако продолживме да бараме.

Сепак, овој калкулатор не е 100% точен, дури и ако постоел начин да се знае бројот на луѓе со кои ќе излегувате во текот на вашиот живот. Сосема е можно да се сретнете со сродната душа на првиот состанок. И, ако ги следите советите на калкулаторот, ќе ја одбиете и секој следен кандидат не би бил добар како првиот. Се на се, важно е да слушате што ви кажува срцето, но исто така да не губите надеж ако долго време ја барате вистинската личност и сè уште не сте ја пронашле.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 Ситуации кои само високите девојки ќе ги сфатат

10 Стрипови од кои секоја жена ќе заплаче, откако ќе престане да се смее