во , ,

Ленд Ровер налета на мала Тојота, не си помина убаво

Некои од факторите кои влијаат на популарноста на теренците се чувството на сигурност и лажната илузија на моќ. За жал, некои луѓе сметаат дека дури и најсовремените технологии не можат да се спротивстават на физиката.

Навистина, со развојот на технологијата, теренците денес станаа постабилни за возење, но тоа не значи дека нивниот центар на гравитација е понизок или дека тешко се покриваат. Ова на своја кожа го доживеа и возачот на белиот Ленд Ровер. Пристигнувајќи на кружен тек во Бирмингем, возачот на Land Rover Discovery Sport пропуштил Нисан, а потоа одлучил да ја промени лентата за да избегне гужва. Но, при преуредувањето удри во задниот дел на Toyota GR Yaris, кој стоеше во место. Теренецот се искачи во воздухот до покривот на Yaris, а потоа се тркала како инсект на покривот.

Судејќи по снимката, оштетувањето на Land Rover е големо и опфаќа делови од каросеријата, стакло и секако браникот, со кој е остварен првиот контакт. Сепак, најинтересно е што Тојота од овој ненадеен напад излезе без некоја значителна штета.

Доколку сепак мислите дека теренците се побезбедни во сообраќајот, ќе ги повториме резултатите од американската студија NHTSA, според која теренците ќе се превртат во сообраќајна несреќа во 20% од случаите, додека веројатноста за патничките автомобили (лимузини и купеа) е двојно помалку.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

14 Чудни сцени од секојдневието кои сигурно не сте ги виделе до сега

Лекарскиот извештај од болницата кој го насмеа целиот Балкан