во ,

Експертите споделуваат 6 чекори за тоа како да се одвикнете од секоја лоша навика и да ја замените со подобра


Секоја лоша навика може да се прекине, велат психолозите. И звучи многу ветувачки и инспиративно, но можеби прашувате како да започнете со оваа првична промена. Или уште подобро, како додека се обидувате да се ослободите од лошата да присвоите и некоја добра навика.

Чекор 1: Бидете искрени со себе

Колку сте поискрени со самите себе за вашата лоша навика, толку е поголема веројатноста дека ќе ја промените, велат психолозите. Луѓе блиски до вас кои навистина се грижат за вашата благосостојба можат да послужат како огледало и да ви дадат повратни информации за тоа дали имате проблем или не. Ако веќе сте сфатиле дека вашата навика е лоша, тоа е голема победа. Го направивте првиот чекор. Психолошкиот „ѕид“ е срушен и можете да преминете на вториот чекор.

Чекор 2: Соберете податоци и запишете ги

Клинички психолог предлага самостојно да ја анализирате вашата навика. Како добра опција, можете да започнете свој дневник. На пример, можеби имате навика да ги кршите прстите или да ги грицкате ноктите. Започнете да правите некои белешки кога ќе го направите тоа, да идентификувате работи како чувствата што ви ги дава, кога ќе започнете да го правите тоа, и добрите и лошите страни. На овој начин, можете да станете уште посвесни за вашата лоша навика.


Собирајте ги овие податоци најмалку една недела. Полека, можете да добиете одредено разбирање за тоа што ја предизвикува вашата лоша навика, без разлика дали се чувствувате вознемирено или ви е здодевно.

Чекор 3: Манипулирајте ја вашата стара лоша навика

На пример, можеби сте сфатиле дека имате лоша навика да доцните. Анализиравте дека ви се допаѓа вниманието кога сте последниот што влегол на состанок или можеби уживате во возбудата. Едноставно кажано, оваа лоша навика може да ви даде малку адреналин и да направи вашиот живот да се чувствува поавантуристички.

Сега обидете се да го добиете истото задоволство од нешто здраво. Може да биде во форма на физичко вежбање, на пример. Само пронајдете нешто убаво што може да ги донесе истите емоции во вашиот живот наместо старата, лоша навика.

Чекор 4: Бидете реални и не брзајте

Постои голема можност да живеете со својата стара навика со години. Подобро е да не барате премногу од себе, како на пример да се смените целосно за само една недела. Не си создавајте стрес, туку уживајте во процесот. Поставете разумна цел. Ако често доцните 30 минути, најпрво поставете цел да доцните 10 минути. Потоа, полека правете го тоа сè помалку и помалку секоја недела.

Чекор 5: Користете апликација

Постојат неколку корисни апликации кои можат да ви помогнат да ги снимите вашите резултати. На пример, тоа може да биде контрола на тежината преку Интернет или следење на спиењето преку Интернет. Таквите апликации ќе ви помогнат да го измерите вашиот успех за да можете да уживате кога го гледате во вистински број, речиси како доказ дека ви оди добро.

Чекор 6: Побарајте дополнителна поддршка

Обратете се до членовите на вашето семејство, пријатели или дури и специјални клубови за дополнителна поддршка. На пример, секогаш е полесно да изгубите тежина со пријател. Само направете договор што ќе го одржувате и ќе се водите едни со други. На пример, замолете ја вашата мајка или колега да ве разбудат наутро ако секогаш доцните на работа.

Можете исто така да набавите личен тренер ако ја посетувате теретаната или дурида најдете нов пријател таму. Тие можат да ве натераат да не пропуштате часови и да ви дадат дополнителна стимулација.

Бонус: Чепкање на носот како навика

Според едно истражување, 8,7% од луѓето тврдат дека никогаш не го чепкале носот. 91% изјавиле дека сè уште активно го практикуваат тоа. И покрај фактот дека нашето општество се обидува да ја спречи оваа навика, постојат научници кои тврдат дека има позитивни ефекти и може да послужи дури и како „природен поттик за имунитетот“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 Познати личности кои имаат над 50 години и сѐ уште воодушевуваат со своите тела

7 причини поради кои секогаш се чувствувате уморни (и што можете да направите во врска со тоа)