во ,

23 Работи од историјата на светот кои ќе ве импресионираат

Во други времиња, вредностите беа различни, но погледнете ги сите овие прекрасни музејски експонати, вешто изведени, отелотворувајќи многу часови, па дури и години работа – садови, накит, предмети за домаќинството – и ќе разберете: желбата за убавина не живеела во сите епохи, а тоа е она што не обединува нас и сите што некогаш живееле на земјата.

Оваа дрвена скулптура е стара 4500 години. Фигурата на свештеникот Капер била направена од древни египетски занаетчии околу 2500 година п.н.е. Очите од бакар и камен кристал се како вистинските!

Контејнер во форма на жена што плива. Се отвора капакот на главата од антилопата, а внатре има козметички сад. Египет, 1390–1352 п.н.е

Сребрен сад со глава на пантер, 1 век п.н.е.

Златна нараквица со Херкулес јазол. Се верувало дека овој јазол ги лекува раните и го штити човекот од злото. Античка Грција, III-II век. п.н.е

Златни обетки. Античка Грција, III век. п.н.е

Фибули: 6 век. и III-II век. п.н.е Овие метални штипки за алишта постоеле 5.000 години пред да бидат измислени копчињата.

Кога умрала мачка, старите Египќани ги бричеле веѓите во знак на жалост. Тие верувале дека ако мумијата на домашно милениче биде ставена во таква фигура, таа ќе ги следи во задгробниот живот. Бронза, 3 век п.н.е

Син стаклен бокал. Антички Рим, 1 век п.н.е – I век. Начинот на неговото производство сè уште не е целосно разбран.

Златна нараквица. Византија, IV век.

Златен накит за уши. Моке култура, Перу, 4-7 век.

Бокал со рачка во форма на мачка што гледа во птици (на вратот на бокалот), 7 век п.н.е.

Акваманил – сад за миење раце. Го прикажува Самсон како ја кине устата на лавот, 14 век.

Оваа таписерија „Еднорог во заробеништво“ од 14-15 век. глуми во филмот за Хари Потер. Франција – Холандија.

Во 1512 година, царот Максимилијан I го нарачал овој сребрен и златен оклоп за својот 12-годишен внук, но правењето на оклопот траел со години и подарокот станал премногу мал.

Чаша во облик на наутилус направена од школка. Холандија, 16 век.

Ложата на францускиот крал Луј XIV, XVI-XVII век.

Топ во форма на тигар. Индија, 18 век.

Лепеза од слонова коска. Кина, 18 век.

Сребрен сет за чај: маса со подвижен врв и чајник со горилник, 18 век.

Кадилница во форма на петел. Кина, 18 век.

Наполеоновата четка за заби, 18 век.

Мермерна скулптура „Девојка под превез“. Рафаел Монти, Италија, 19 век.

Туркменистанските девојки носеле такви круни секој ден до брак. Сребрена, тиркизна, карнелијанска, Централна Азија или Иран, крајот на 19 – почетокот на 20 век.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

19 Луѓе кои се родени под среќна ѕвезда

10 Пати кога девојките и момците претерале со Фотошопот