во ,

17 Чудни растенија кои предизвикуваат многу прашања

Сите ги сакаме цвеќињата и природата. И се чини дека повеќето луѓе имаат барем неколку саксии на нивниот прозорец или на работа. Едно од најпопуларните домашни растенија е кактусот, хоја и разните папрати исто така не губат позиции. Меѓутоа, понекогаш има такви љубопитни растенија од кои не можеме да го тргнеме погледот. Се разбира, сакаме да знаеме што е тоа.

„Видов сини цветови кои изгледаа како мали волшебници. Помогете ми да ги идентификувам“.

Ова е коридалис, повеќегодишно растение во кое можете да уживате со години.

Без разлика на нивното име, сега ги нарекувам мали волшебници.

„Го најдов ова нешто на дрвото додека шетав. Мојата 6-годишна ќерка очајно сака да знае што е тоа“.

Кедарова-јаболкова рѓа. Од лично искуство знам дека оваа габа не им нанесува многу штета на кедарот или смреката, но може да предизвика проблеми за јаболкниците.

„Денес покрај езерото забележав цвет кој се состои од стотици помали цветови. Би сакал да знам што е тоа“.

Ова е Цефалантус.

„Цели 4 години беше нормално растение, но пред некој ден израснаа 2 вакви работи од него. Страшно е.“

„Ова е бершорнерија. Се чини дека му оди добро“.

„Овој цвет изгледа како кекс со глазура!“

Ова е камелија, разновидност на розово совршенство.

„Не знам што е, но многу е убаво.“

Kalanchoe degremontiana, понекогаш наречена „мајка на илјадници“.

„Го најдов во ботаничката градина. Дали е можно истото да се одгледува од неколку цвеќиња?“

Се нарекува лоза од жад. И не можете да го одгледувате.

Излегов да го шетам кучето утрово и наидов на ова слатко цвеќе во дворот.

Ах, да се појави  клематис во дворот…

„Овие „срциња“ буквално излегоа од никаде. И нема други наоколу“

О, да, тие се отровни. Тие се нарекуваат женско срце или срце што крвари.

„Овој скромен цвет порасна на моето лимоново дрво.“

На сликата е Тиландсија. Тоа е воздушно растение кое нема потреба од почва.

„Неодамна купив растение, но сè уште не сум сфатил за каков вид станува збор.“

Изгледа како Adiantum peruvianum или сребрен долар папрат.

„Еден пријател ми подари цвет за роденден. Го сакам, но не го знам неговото име“.

Се нарекува Зантедеские или едноставно Кала Лили.

„Никогаш не сум видел нешто слично. Изгледа дека мојот цвет мутира“.

Тоа е всушност сорта Гајардија. Ливчињата се неговата главна карактеристика.

„Не можам да кажам дали е розово грозје или нешто друго?“

Овој вид на Cayratia е род на растенија од семејството на грозје. Плодовите се токсични и можат да ја иритираат кожата и мукозните мембрани.

„Можам да го идентификувам секое растение во тој цветен кревет, освен високото со розови пупки.“

Лупин. Или поточно, ова е сортата „Salmon Star“. Кога цвета, расте незамисливо брзо.

„Оваа џиновска грмушка веќе ја проголта нашата штала. И сега таа се упати кон куќата“.

Ова е рододендрон. Само скороете го на есен и уживајте во оваа убавина во дворот.

„Налетав на овој џин пред некој ден. Не знам што е тоа“.

Изгледа како нешто вонземско. Подобро да не се допира.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

15 Најсмешни вицови за Црногорците

18 Импресивни фотографии кои го прикажуваат светот од нова перспектива