во ,

15 Фотографии кои покажуваат колку се промени нашиот свет со текот на времето


Дали од човечки допир или природни причини, светот секогаш се менува, но ние не сме секогаш свесни за тоа додека не споредиме 2 фотографии. Физичката промена на секое место остава приказна зад себе која треба да биде раскажана. Денес можете да видите како дури и најмалата промена може да направи огромна разлика со текот на времето.

1. Чичен Ица во Мексико во 1892 година и сега

2. Буда во Авганистан, во 1963 година и по неговото уништување во 2008 година

3. Des Moines, Ајова во 1868 година и сега

4. Хонг Конг во 1960-тите и сега


5. Седиште на бразилската влада за време на изградбата во 1959 година и сега

6. Олд Кент Роуд, Саутварк, Лондон во 1885 година и сега

7. Камениот мост во Скопје, во 1876-1900 година и сега

8. Сава во Дунав, Белград околу 1925 година и денес

9. Порта Сунгнимун во Сеул, Јужна Кореја во 1904 година и сега

10. Шепард Глечер, САД во 1913 и 2005 година

11. Рибен пазар Цукиџи, Токио, Јапонија во 1926-1945 година и сега

12. Шангај, Кина во 1920-тите и сега

13. „Мејн Фалс“ на Викторија водопади во 2015 година и сега

14. Вилнус, Литванија помеѓу 1915-1920 година и сега

15. Мелбурн, Австралија кон крајот на 1930-тите и сега

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 Искрени стрипови за тоа колку е различна „борбата“ на мајките и татковците со своите деца

Пикачу ти си? Жена случајно си ја направи мачката жолта, затоа што ја лечела со народен лек