во ,

15 предмети од минатото, кои поставуваат едно исто прашање „Што ли е пак ова и за што служело?“

Старите работи честопати можат да изгледаат примитивно, но истовремено и генијално истовремено. Без технологијата денес, луѓето правеле работи што ние денес не знаеме како да ги користиме. Луѓе кои пронашле дел од овие стари работи сега ги споделуваат на Интернет.

Повеќето од нас апсолутно немаат идеја за што овие служат, но сепак некои луѓе со нивните коментари ја објаснија употребата, која може да ја пронајдете веднаш под фотографиите. И во бонусот, ќе видите демонстрација за тоа што времето може да стори.

1. „Ова го зедов од една локална продавница за антиквитети. Левата страна е направена од бакар, десната не е, а централниот делител е вдлабнат“

„Изгледа како стара „маса за пушачи“. Бакарот може да биде пепелник, а закривената површина може да биде и за шишиња.“

2. „За каква пита се користела оваа алуминиумска тава? Пронајдена е во куќа изградена во 1910 година во руралната Јута“

„Ова е сад за кршење на ореви. Недостасува чекан што одговара на истиот.“

3. „Мојот пријател го купи ова од заложувалница. Самите продавачи немаат поим што е тоа. Некој да помогне? Средината се состои од грубо предиво, слично како кај играчките за мачки, наменети за гребење“

„Ова е подлога за нозе која се одвиткува.”

4. „Добро, знам дека е стол, но што е со продолжените рачки?“

„Изгледа како стол луѓето кои работеле на плантажа. Ќе ги поставеле нивните болните отечени нозе на рачките по јавањето коњ во текот на целиот ден.“

5. „Го најдов ова скриено во таванот на мојот подрум со уште неколку други предмети“

Тоа е волшебно лизгачко стакло за фенер.

6. „Смртоносна, метална, украсна работа од видот на чешел, купена на пазар пред многу години. Никогаш не сум открил што е тоа, па секоја помош би била добредојдена!“

Се нарекува мијао чешел што најверојатно потекнува од Индонезија или Кина. Во минатото било на мода носењето на овој моден аксесоар.

7. „Мојата свекрва го има ова со години и никој во семејството не може да открие што е тоа“

Тоа е стара алатка за пчеларство. Служи за отстранување на мед од саќето.

8. „1 до 300 метални ознаки пронајдени во стара кутија. Бакарните жици се таму само за да го одржат целиот куп заедно“

„Изгледаат како броеви за шкафови.“

9. „Оваа куќа на мојата патека е делумно потоната во земјата“

„Само претпоставувам, но можеби е изграден за време на енергетската криза во 70-тите. Изграден е дом близу до местото каде пораснав со ѕид од почва околу повеќето домови, за да се заштеди при греење и ладење.“

10. „Ова го најдов на плажа во Масачусетс. Дрвено е и изгледа рачно изработено.“

„Изгледа како Дејвис квадрант или Бекстаф, навигациски инструмент што беше претходник на секстантот.“

11. „Мајка ми го купи ова од заложувалница, мислејќи дека изгледа интересно и го закачи на ѕидот, но таа не знае што е тоа“

„Тоа е игра со коњски трки. Се игра со шпил карти и коцки. Сето тоа се базира на веројатноста за коцките.“

12. „Го најдов во река, немам поим што е тоа“

„Колба со црн прав.“

13. „Чудни кломпи со обрач. Не можам ниту да замислам како може истите правилно да се носат.“

„Изгледа како држач за шише вино“.

14. „Какви се овие дрвени конструкции на кои се наидов во државната шума?“

„Тоа е експлозивен ѕид. Тие вообичаено се полни со големи карпи и нечистотија.“

15.  „Сребрен прибор. Кога ќе го притиснете копчето на едниот крај, стегите се отвораат“

„Тоа е држач за коцки шеќер. За чајанки со колачи. Или кафе и торта.“

Бонус: Каменот на овој италијански замок е целосно уништен од капки дожд кои цели 700 години паѓале на истото место од покривот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

„Го сака и мрази“: Сите детали за разводот помеѓу Анџелина Џоли и Бред Пит + нови фотки од неа

Јапонски автомати за храна во кои се продаваат вкусни и крцкави… инсекти?!