во

Чудо на природата: Поранешната советска депонија сега е претворена во магично место

Плажа како калеидоскоп. Иако изгледа како да е создадена природно, Руската стаклена плажа, близу Владивосток, е создадена од „морето“ шишиња под влијание на океанот што еродира со текот на годините и претворајќи го стаклото во камења со убави бои.

За време на советското владеење на оваа плажа се чувале стари шишиња вотка, вино и пиво, како и порцелан, пишува Сибир Тајмс. Брановите што удирале во неговата површина го обликуваа скршеното стакло во камчиња и со тоа ова депонијата ја претвориле во прекрасно место.

Додека служела како депонија, плажата била опасна и поради острите парчиња скршено стакло никој не можел да оди по неа. Сега е под заштита и е исклучително популарен, па луѓето доаѓаат да пливаат во лето, а во зима е привлечно поради блескавите шарени камчиња на снегот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

5 Футуристички технологии кои веќе се реалност

5 Лажни „факти“ во кои поверува цел интернет