во

Човек го посети најнепосетеното место во светот и откри „заборавен рај“

Дали некогаш сте сонувале дека сте отпатувале во рајот? Или можеби вашите стандарди се малку пониски во моментот и вие само сонувате да патувате буквално каде било? Да и ние исто, затоа кога го видовме овој човек како отпатувал на најнепосетеното место на земјата и открил „заборавен рај“ веднаш станавме љубоморни.

Томас Брег, донел одлука да отпатува во островската земја Тувалу откако истражувал која земја прима најмалку туристи секоја година. Брег, кој е коосновач на „Да теорија“ – движење што ги охрабрува луѓето да кажат да за работите што ги ставаат надвор од нивните комфорни зони – сподели видео на своето искуство на каналот на YouTube.

По пристигнувањето во малата земја, која се наоѓа во Тихиот океан, на средина помеѓу Хаваи и Австралија, Брег истакна дека има „многу повеќе луѓе кои доаѓаат да го посетат Тувалу отколку што мислев“. Кога прашал наоколу, Јутјуберот сфатил дека „секоја личност“ е таму за да работи, а не како турист.

„Па изгледа дека можеби сум единствениот“, им вели тој на своите следбеници пред да се чекира во неговиот хотел. „Замина единствениот авион во целата земја. Заминува сега и не се враќа три дена.“, објаснува тој.

Потоа, откако изнајмил велосипед од неговиот хотел, Брег излегол да го истражи островот, кој е опкружен со златни плажи и чист син океан. „Се селам во Тувалу“, вели тој во еден момент. „Останувам тука дечки.“

Сепак, иако земјата може да изгледа како рај од прв поглед, со поблизок увид, јасно е дека Тувалу е во опасност да исчезне целосно како резултат на климатските промени – нешто што Брег го сфатил кога зборувал со некои од локалното население во земјата.

Четвртата најмала нација во светот, Тувалу е дом на само 11.000 луѓе, од кои повеќето живеат на најголемиот остров Фонгафале. Веќе, владата вели дека два од деветте острови во земјата се на работ да бидат подвлечени, според Гардијан, како резултат на зголемувањето на нивото на морето и ерозијата на крајбрежјето.

И додека научниците предвидуваат дека Тувалу може да стане непогоден за живеење во следните 50 до 100 години, локалните жители велат дека тоа може да биде многу порано.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Семејство откри мистериозни суштества кои наликуваат на вонземјани и вредат 65.000 долари

Зошто да се работи на врска е поважно од запознавање на „вистинската личност“