во

Се фалеле Англичанецот, Французинот и Црногорецот…

Се фалеле Англичанецот, Французинот и Црногорецот:

“Кога ќе се качам на Биг Бен и ќе викнам “Да живее кралицата”, цел ден низ Лондон се слуша “Да живее кралицата”- рекол Англичанецот.

“Јас, пак, кога ќе се качам на Ајфеловата кула’”- продолжил Французинот, “и кога ќе викнам “Да живее Франција”, цела недела низ Франција се слуша “Да живее Франција!’”

“Тоа не е ништо.”- им рекол Црногорецот -“Кога ќе се качам јас, на пладне, на Ловќен и ќе викнам “Ајде на работа браќо Црногорци!’, цел месец се слуша ‘Нејади трици, Радоване!”

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Вештачката интелигенција открива како би изгледале македонските градови кога би биле дел од светот на Дизни

Сакаш да си играме како во старите добри времиња. Јас да те чекам кај стариот даб…