во ,

Најголемите мистерии за 2020 кои можеби никогаш нема да ги сфатиме

Постојат многу, многу аспекти на 2020 година кои продолжуваат да нѐ збунуваат и обземаат на различни начини. На пример, зошто секогаш кога ќе тргнеме кон продавница, ќе ни текне дека сме ја заборавиле маската кога сме веќе на половина пат до продавницата? И, зошто некои луѓе сè уште шетаат со носот изваден од маската како клун? Имаше и некои многу чудни мистерии што нè натераа да се запрашаме: „Што сѐ може да се очекува од оваа 2020?“

5. Монолити кои се појавуваа насекаде во светот

Серија надреални монолити се појавија низ целиот свет од околу средината на ноември, предизвикувајќи секакви необични гласини. Досега имало во Јута, Романија, Калифорнија, Колумбија, Холандија, Шпанија и Германија, како и повеќекратни видувања во Велика Британија. Некои веруваат дека овие метални конструкции можеле да бидат конструирани само од вонземјани, додека други се прашувале дали можеби сето тоа е само драматична маркетинг кампања.

4. Мистериозен џет летач ги збуни пилотите

Во септември, едно лице кое носеше млазен џет беше забележано во близина на меѓународниот аеродром во Лос Анџелес, како патува на приближна и крајно алармантна висина од над 900 метри. Пилотот и рекол на контролната кула дека го видел човекот како лета на околу 300 јарди од авионот кога бил околу 10 милји далеку од слетувањето на меѓународниот аеродром во Лос Анџелес. Истото го забележале уште неколку други пилоти. ФБИ направиле истрага, но идентитетот на човекот не е познат.

3. Чудни пакувања со семе беа испратени во стотици домови низ САД

Во текот на летото, луѓето ширум САД почнаа да добиваат навидум необјасниви пакувања семе. Иако првично се веруваше дека семето потекнува од Кина, наскоро стана јасно дека етикетите за адреси биле фалсификувани. „Стотици Американци“ го засадија мистериозното семе, и покрај предупредувањата на Министерството за земјоделство на Соединетите држави (USDA) дека апсолутно не треба да го прават ова. Некои дури го јаделе. Иако повеќето семиња што се идентификувани досега се чини дека се безопасни билки, цветни растенија, зеленчук и трева.

2. Една цела ѕвезда едноставно исчезна

Астрономите останаа да си ги чешаат главите откако огромна ѕвезда што ја набудуваа исчезна целосно, без да остави зад себе супернова на нејзино место. Експертите започнале да се прашуваат дали ѕвездата била уништена или создала црна дупка низ која ја снемало. Ова е прво вакво нешто забележано. Самата ѕвезда се наоѓа на околу 75 милиони светлосни години оддалечена од Земјата, за која се знае дека е во галаксијата џуџе Кинман, во соѕвездието Водолија.

1. Огромен пораст на бројот на НЛО видувања во Њујорк

Според Националниот центар за известување за НЛО забележувањата на НЛО во Њујорк се зголемуваат за 31% во однос на 2019 година, при што 46 се забележани оваа година во споредба со „само“ 35 минатата година. Интересно, бројките за 2020 година покажуваат раст од 283% од 12 инциденти пријавени во 2018 година. Вкупно 12 необјасниви средби беа пријавени во Бруклин оваа година, а Менхетн и Квинс беа зад нив со 11 и 10.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

15 Фото-докази дека Швеѓаните веќе живеат во иднината

Која е приказната зад мистериозната „најосамена куќа во светот“ која стана хит на интернетот