во

Колку триаголници гледате на сликата? Решението на оваа загатка збуни многумина

На социјалните мрежи кружи загатка која збуни многумина, но и ги разлути корисниците на интернетот кога го видеа нејзиното решение.

Задачата изгледа едноставно – колку триаголници гледате на сликата?

И додека многумина нуделе различни решенија, решението е прилично едноставно доколку знаете по нешто за оптичките илузии и за тоа како се формира перцепцијата.

.

.

.

.

.

.

.

.

Имено, на оваа илузија нема ниту еден триаголник.

“На сликата постојат само 3 облици на “V” и 3 облици кои изгледаат како Пекмен”, пишува во решението на загатката која ја објави сајтот “Optics4Kids”.

Загатката збуни многумина бидејќи мозокот ве мами навистина да гледате триаголници на сликата. Кај перцепцијата се важни рабовите кои невроните ги детектираат како промени во количината на светлината, поради што мозокот има тенденција на поставување рабови и кога ги нема, со оглед на тоа дека никогаш не ја гледа вистинската слика туку ја создава врз темел на информации кои ги добива преку сетилата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

За 3 седмици направил чудо од стар таван – резултатот воодушевил половина милион луѓе

Бред Пит, Том Круз, Џони Деп… Еве како би изгледале холивудските заводници кога би биле жени