во

Како изгледа „Пипи Долгиот Чорап“ 50 години подоцна?

Шведската актерка Ингер Нилсон била прва која го „оживеала“ ликот на популарната Пипи Долгиот Чорап.

Легендарната серија снимена по истоимената книга на шведската писателка Астрид Линдгрен е снимана во 1969-та и 1970-та година.

Пипи е девојчето со пеги и црвени плетенки кое бурно се противи на возрасните. Живее со својот коњ и мајмунот Господин Нилсон.

Поминаа 50 години од прикажувањето на „Пипи Долгиот Чорап“. Ретко кој од повозрасните не го памети ова необично девојче.

Ингер Нилсон имала само 9 години кога го глумела ликот на Пипи Долгиот Чорап.

Таа денес има 61 година и работи како секретарка во Стокхолм, а повремено имала помали филмски и театарски улоги.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 Катастрофални модни грешки што мажите сè уште ги прават

26 Смешни фотографии од животни направени во вистинскиот миг