во

8 Мистериозни предмети за кои светот до ден денеска нема објаснување


Постојат многу локации и места на Земјата кои поради самото постоење ги воодушевуваат и научниците и обичните туристи. Нашите далечни предци, чиј талент за измислување мистериозни структури веројатно им го пренела самата мајка природа, често им презентираат загатки на археолозите. Покрај тоа, на самата природа понекогаш не и пречи да не воодушеви со својата генијалност.

1. Каменот Ал-Наслаа, Саудиска Арабија

Мистериозната формација од Саудиска Арабија ги збунува дури и најискусните и најпознатите патешественици со своето постоење. Не само што огромната песочна карпа нема речиси никаква допирна точка со земјата, туку апсолутно равномерна пукнатина минува низ нејзиниот центар, што изгледа како да е исечена со ласер. И да, никој не знае како всушност се случило.

2. Долина Канче, Лаос

Трпезарија за џинови, гробишта или шега на антички архитект? Никој не знае точно што се џиновските саксии, кои се расфрлани околу една од планините во Лаос. Легендата вели дека во оваа област некогаш живееле вистински џинови и пронајдените садови навистина им припаѓале ним. Сепак, историчарите воопшто не веруваат во оваа верзија: тие веруваат дека камените садови ги користеле предците на современиот Лао како гробишта.


3. Теотихуакан, Мексико

Теотихуакан, или „град на боговите“, се наоѓа многу блиску до модерниот главен град на Мексико – Мексико Сити. Денес, во градот може да се најдат само туристи, но некогаш повеќе од 100.000 луѓе живееле во Теотихуакан. Во 7 век, просперитетниот град одеднаш бил напуштен: сите жители едноставно го напуштиле градот. Официјалната наука верува дека територијата на населбата можеби била изложена на суша, а целата нејзина популација – на глад.

4. Куќи за самовили, Италија

Италија е позната по разновидноста на архитектонски споменици, како што е величествениот Колосеум или познатата Крива кула во Пиза. Сепак, на италијанска почва има не толку популарни кај туристите, но не помалку интересни места. Едно од овие места е мистериозниот „Домус де Јанас“ на Сардинија, чија мала големина е посоодветна за самовили отколку за луѓе. Денес, се смета дека овие камени куќи се стари околу 6.000 години и припаѓаат на древната цивилизација Озиер.

5. Волконски Долмен, Русија

Познатиот волконски долмен, сместен во планините на Сочи, е стар веќе неколку илјади години. Античката структура сеуште е предмет на контроверзии и гласини и од научниците и од обичните луѓе: додека некои се сигурни во неговата култна цел, други се убедени во мистичните својства на долменот. Главната мистерија на мистериозната зграда, сепак, е точно како и со што древните луѓе успеале да издлабат пространа просторија внатре во џиновскиот камен.

6. Елора, Индија

Една од најмистериозните структури на планетата – храмот Каилаш во пештерите Елора – е една од најголемите згради на планетата, која е целосно изрезбана од монолитен камен. Денешните археолози можат само да се прашуваат зошто на древните Индијци им било потребно рачно да подигнат таква уникатна структура.

7. Храмот на Бахус, Баалбек

Храмот Бакус во Баалбек е мистериозна структура изградена на почетокот на првиот милениум н.е. Храмот е толку голем што познатиот Партенон во Атина изгледа како џуџе во позадина.

Таквата колосална скала на зградата не може да не генерира огромен број гласини за антички гиганти, изгубени цивилизации, па дури и учество во изградбата на вонземјани, но според официјалната теорија, храмот бил изграден по наредба на римскиот император Антонин Пиј.

8. Масуда-не-ифафуне, Јапонија


Во различни делови на регионот Асука во Јапонија, постојат необични изрезбани камења познати по тоа што имаат квадратни дупки, кои ги направиле древните жители на Јапонија за непознати цели.

Бонус: Mистеријата за пловечките камења во ‘Racetrack Playa’, САД

Во Националниот парк Калифорнија има едно неверојатно место – Долина на смртта. Овој национален парк е познат не само по страшното име, туку и по многу специфичното езеро. Самиот резервоар одамна пресушил, а камењата од 30 килограми патуваат сами по неговото дно. Тие полека и сигурно ползат во апсолутно произволна насока, оставајќи зад себе долги бразди. Долго време, феноменот се сметаше за неразбирлив, но во 2014 година, научниците конечно најдоа научно објаснување за тоа. Се покажа дека мразот е виновен за движењето на камењата: во ладните ноќи, остатоците од влага под камењата се замрзнуваат, а ледените струи лесно ги „влечат“ камењата со брзина од 2-5 метри во минута.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

20+ Уникатни работи од Истанбул за кои најверојатно не сте знаеле до сега

„Зошто Црногорците доаѓаат во Македонија? Слушнале дека нема работа“ – најдобрите вицеви за Црногорците