во ,

7 Митови за тоа како да се реагира во опасна ситуација и што да направите наместо нив

Кога нашиот живот е во опасност, успехот или неуспехот на резултатот зависи од тоа што ќе направиме во текот на првите неколку секунди. Исклучително е важно да знаете како ќе се однесувате и што ќе правите во овој момент. Најдобар совет е да не паничите, туку да постапувате со чувство на смиреност, колку и да ви изгледа ова невозможно.

Поплава

Ако случајно наидете на поплава, не паничете. Треба брзо да се преселите од најблиското тло на повисоко ниво. Ако тоа е невозможно, стигнете до горниот кат или на таванот. Ако сте во одвоена куќа, а не во блок станови, спасувачите препорачуваат да се качите на покривот и да ги врзете децата и постарите луѓе за оџакот. Не треба да се качувате на дрвја, столбови или слаби конструкции затоа што водата може да ги измие и тие ќе паднат.

Громови и молњи

Ако одите на планинарење и грмотевица одеднаш ви се прикраде, треба да се обидете да се држите настрана од луѓето со кои сте. Да, треба да пронајдете засолниште, но треба да пешачите мирно и да одржувате растојание од 2-3 метри меѓу себе. Барајте дрвја што не се толку високи со дебели круни. Ако сте во планина, започнете да одите по удолницата и побарајте пониски основи. Ако сте во поле, немојте да се криете во сено – молња може да удри таму. Кога нема достапно засолниште наоколу, ќе мора да легнете или да седнете на земја. Седнете, свиткајте ги колената, ставете ја главата помеѓу колената – тоа ќе ве заштити. Со цел да се заштитите од влажна почва, поставете пластична кеса или некои гранки помеѓу вас и земјата. Сите метални предмети (вклучително и исклучен телефон) треба да бидат поставени на најмалку 5 метри оддалеченост од вас.

Изгореници

Можеби веќе знаете што да направите ако добиете изгореници, но во секој случај ќе ве потсетиме. Не користете никакви методи на „бабите“: не ставајте ништо на изгорениците и не прскајте ништо на нив. Не треба да го допирате местото со рацете и не треба да откинувате ткаенина што е залепена на изгорената површина.

Изгорениот дел од телото треба да го потопите во чиста ладна вода 5-10 минути или да продолжите да истурате вода. После тоа, треба да го завиткате со стерилен завој. Препорачливо е да го натопите завојот во 2% раствор на сода бикарбона или во алкохол. Потребно е да се пие многу вода.

Убод од пчела

Каснување или убод од инсект може да предизвика оток, па дури и проблеми со дишењето. Адреналин е она што може да ве спаси од задушување, но само лекарите можат да го инјектираат – во случај на вонредна состојба, треба да повикате брза помош. Но, што правите ако несреќата се случи во природа?

Прашајте ги оние околу вас дали имаат антихистаминици. Треба да нанесете нешто ладно во областа што е избодена за да се отстрани отокот. Не користете приказни од стари баби како „посипете го местото со ладна почва“. Наместо тоа, нанесете пластична кеса со вода на убодот.

Сомнителен предмет

Ако случајно пронајдете сомнителен предмет или торба на јавно место, не го клоцајте или допирајте. Не плашете се да изгледате глупаво и да го информирате чуварот за сомнителната ставка – и овие луѓе се таму за овие цели. Дури и ако некој едноставно ја заборавил својата торба, информирајте администратор – во овој случај, ќе ги зголемите шансите изгубената ставка да му се врати на сопственикот.

Ако властите се вмешаат не стојте таму за да видите што ќе се случи, продолжете со својата работа. Ако има експлозија или звук на пукање, паднете на подот со рацете над главата.

Ако храната ви влезе во дишните патишта

Многу несреќи поради гушење се случуваат затоа што некое лице се срами да го расчисти грлото на јавно место и затоа трча кон тоалетот. Но, ова може да стане фатална грешка. Кога парче храна ќе влезе во дишните патишта, треба да се отстрани што е можно побрзо. Помошта од оние околу вас, дури и ако е само морална поддршка, е многу важна. Поради оваа причина, треба да скршите чинија или слично, вашата задача е да го привлечете вниманието на луѓето.

Шумски пожар

Ако се најдете во шумски пожар, откријте го правецот на ветрот и правецот на ширење на огнот. Напуштете ја вашата опасна локација движејќи се под прав агол од правецот на движењето на огнот. Ако ветерот ви дува во грб, огнот може да ве стигне. Ако не можете да избегате од пожар, водно тело ќе ги зголеми шансите за преживување. Влезете во вода и покријте се со влажна облека.

Ако нема водно тело во близина побарајте чистинка во шумата. Имајде на ум дека треба да дишете додека сте свиткани на земја, поради чадот. Доколку нема каде да бегате ископајте дупка, покријте се со влажна почва и чекајте огнот да престане. Доколку можете секогаш треба да се јавите во службите за да ги известите за пожарот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

6 Знаци дека имате здрава врска и покрај сомнежите

„Дали некој може да лета бесплатно со тебе?“– Стјуардеса одговара на најчестите прашања за нејзината работа