во ,

6 најголеми историски мистерии кои најверојатно никогаш нема да бидат решени


Постојат некои историски мистерии кои можеби никогаш нема да бидат решени. Понекогаш, тоа е затоа што релевантниот ископан материјал е изгубен или археолошки локалитет е уништен. Во други ситуации, тоа е затоа што веројатно нема да се појават нови докази или преживеаните докази се премногу нејасни за да ги водат научниците кон консензус. Недостатокот на одговори само ги прави овие енигми поинтригантни.

Кој бил Џек Мевосек?

Во 1888 година, Jackек Мевосек уби најмалку пет жени во Лондон, осакатувајќи ги нивните тела. Голем број писма, наводно од Мевосек, биле испратени до полицијата за потсмевање на обидите на полицајците да го пронајдат Мевосек. (Дали некои од нив навистина ги напишал Мевосек е прашање на дебата меѓу научниците.) Името „Џек Мевосек“ потекнува од овие писма.

Непотребно е да се каже, Мевосек никогаш не бил пронајден, и со текот на годините, десетици луѓе биле земени во предвид. Неговиот вистински идентитет со сигурност никогаш нема да може да се докаже.

Каде е Џими Хофа?


Лидерот на синдикатот тимстер, познат по вмешаност во организиран криминал, исчезна во округот Оукленд, Мичиген, на 30 јули 1975 година и сега се претпоставува дека е мртов. Идентитетот на неговиот убиец и локацијата на неговото тело се мистерии во тек. Полициските и форензичарите антрополози претресоа голем број локации во округот Детроит и Оукланд, но без резултат. Една теорија тврдела дека е закопан на стадионот на Giants Stadium во Њу Џерси. Сепак, оваа теорија е разоткриена. Исто така еден човек кој веќе бил на доживотна робија тврдел дека го убил, но полицијата верува дека ова го направил за слава.

Каде е гробот на Клеопатра?

Античките писатели тврдат дека Клеопатра VII и нејзиниот љубовник Марк Антониј биле погребани заедно во гробница по нивната смрт во 30 година п.н.е. Писателот Плутарх (А.Д. 45-120) напишал дека гробницата се наоѓала во близина на храмот на Исида, египетска божица и била „возвишен и убав“ споменик кој содржел богатства направени од злато, сребро, смарагди, бисери, абонос и слонова коска.

Локацијата на гробницата останува мистерија. Во 2010 година, Захи Хавас, поранешен министер за антиквитети во Египет, изврши ископувања на едно место во близина на Александрија, сега наречено Тапосирис Магна, во кое има голем број гробници датирани од ерата кога Клеопатра VII управувала со Египет. Додека биле направени многу интересни археолошки откритија, гробот на Клеопатра VII не бил меѓу нив, како што објави Хавас.

Дали има јама со пари на островот Оук?

Повеќе од два века кружат приказни дека Оук Остров, лоциран покрај Нова Шкотска, Канада, имал јама со пари наводно оставена од пиратот капетан Вилијам Кид (1645-1701). За тоа време, бројни експедиции кои чинат милиони долари патувале на островот во потрага по изгубеното богатство, без резултат. И покрај вековната потрага, на островот Оук не е пронајдено никакво богатство. Сепак, тоа не ги спречува луѓето да се обидат да го пронајдат.

Која е судбината на Заветниот ковчег?

Во 587 г. п.н.е., вавилонска војска, под раководство на кралот Навуходоносор Втори, го освоила Ерусалим, разорувајќи го градот и уништувајќи го Првиот храм, градба што ја користел еврејскиот народ за да му се поклонува на бога. Првиот храм го содржел Каветниот ковчег, кој ги носел плочите на кои биле запишани 10-те заповеди.

Судбината на Ковчегот е нејасна. Античките извори наведуваат дека ковчегот бил пренесен во Вавилонор скриен пред окупација на градот. Од исчезнувањето, раскажани се голем број приказни и легенди за судбината на ковчегот. Една приказна сугерира дека ковчегот на крајот се нашол во Етиопија, каде што се чува денес.

Дали постоел град Атлантида?

Пишувајќи во четвртиот век п.н.е., грчкиот филозоф Платон раскажал приказна за земјата со име Атлантида која постоела во Атлантскиот океан и наводно ги освоил поголемиот дел од Европа и Африка во праисторијата. Во приказната, праисториските Атињани возвраќаат против Атлантида во конфликт што завршува со исчезнување на Атлантида под брановите.

Додека ниту еден сериозен научник не верува дека оваа приказна е буквално вистинита, некои претпоставуваат дека легендата можела да биде инспирирана, делумно, од вистински настани што се случиле во грчката историја. Една можност е минојската цивилизација (како што сега се нарекува), која цветала на островот Крит до околу 1400 г.п.н.е, да ја инспирирала приказната за Атлантида. Иако Крит е на Медитеранот, а не на Атлантикот, минојските населби претрпеле значителна штета при ерупцијата на Тера, вулкан во Грција.

Дополнително, археолозите откриле дека Минојците на крајот биле победени (или принудени да се придружат) на група луѓе наречени Микејци, кои живееле во континентална Грција. Малку е веројатно дека оваа дебата некогаш ќе биде целосно решена.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 ситуации што докажуваат дека луѓето кои знаат да си угодат добиваат повеќе од овој живот отколку другите

7 Тајни пораки што уметниците ги оставиле во своите слики, само за внимателните набљудувачи