во ,

9 Мали работи, кои според науката, можат да додадат неколку години во нашиот живот


Имаме тенденција да мислиме дека да се биде здрав и да се имаат добри гени се тајните за да се живее подолго. Сепак, една студија покажа дека да се биде во среќен е она на што треба да се потпреме. И има уште неколку навики кои исто така можат да помогнат.

1. Порамен стомак

Жените кои се во фаза на менопауза и имаат прекумерни маснотии во стомакот може да живеат помалку време, се вели во истражувањето. Дури и ако имате нормална тежина, ако стомакот ви е заоблен, постои некаков ризик. Ова се објаснува со тоа дека жените кои имаат проблем со дебелина имаат поголема веројатност да развијат дијабетес, кардиоваскуларни болести и многу повеќе.

2. Дајте приоритет на вашата среќа

Чувството на задоволство е навистина важно за секого, сепак, истражувањата велат дека има реално влијание и на нашата долговечност. Значи, задоволството од животот, отсуството на негативни емоции, оптимизмот и позитивните емоции се она на што навистина треба да се држите.


3. Почесто смеење

Да бидеме повесели навистина додава одреден квалитет во нашите животи, сепак, може да додаде и квантитет. Изненадувачки,  студија покажа дека чувството за хумор нè штити од развој на кардиоваскуларни болести и разни инфекции. Всушност, тоа е ресурс за заштита на здравјето на мозокот. Колку убав начин да се обидеме да живееме подолго!

4. Да се ​​биде поорганизиран

Една студија покажа дека совесните лица имаат тенденција да водат подолг живот. Оваа одлика зборува и за нашето когнитивно функционирање. Затоа, размислете да бидете повеќе дисциплинирани, организирани, ефикасни и насочени кон целите, ако се грижите за долговечноста.

5. Одење секој ден

Една студија покажа дека на секои дополнителни 30 минути останување неактивни се поврзува  32% поголем ризик од развој на сериозна болест. И буквално, секој чекор е важен кога станува збор за намалување на ризикот од развој на кардиоваскуларни болести. Така што со пешачење од 2.100 до 4.500 чекори дневно, можете да го намалите ризикот од срцев удар, срцева слабост или мозочен удар.

6. Почесто излегување

Луѓето кои имаат активен социјален живот може да живеат подолг и поздрав живот, како што се вели во истражувањето. Ова се објаснува со фактот дека таквите луѓе имаат тенденција да имаат подобро здравствено однесување, како јадење здрава храна и физички активни. Напротив, изолираните луѓе имаат поголем ризик да имаат слаб имунолошки систем, затоа што се под стрес.

7. Раѓање подоцна во животот

Една студија вели дека ако сте во можност да имате деца по 33-та година од животот, вашите шанси да живеете подолго се зголемуваат. Всушност, ваквите жени имаат двојно поголем шанса за живот до 95 години во споредба со оние кои го имале последното дете пред 29-та година.

8. Грижа за вашите внуци

Не само што ќе добиете најискрена љубов од овие малечки, туку како што покажа една студија, тоа исто така може да ве натера да живеете подолго. И дури и ако немате свои внуци, грижата за другите исто така ќе има позитивно влијание на вашиот долг век.

9. Вршење на домашни работи

Редовно вежбање е клуч за да живеете подолго. Меѓутоа, ако немате време или желба да одите во теретана, сепак можете да се одржувате во форма и здраво работејќи ги домашните работи. На пример, со чистење на прозорците само 30 минути, ќе потрошите 190 калории, а пеглањето за исто толку време ќе ги тонира мускулите на горниот дел од телото.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

15 Работи кои можат да се случат ако природата реши да си поигра со работите околу нас

12 Лоши навики за кои веруваме дека се добри