во ,

8 Пикантни факти за филмските ѕвезди кои можеби најверојатно не сте ги знаеле

Холивудските актери успеваат толку добро да се носат со своите улоги што не размислуваме многу за тоа што може да се случило на сетот за време на снимањето. Но, пречките на патот со кои се соочиле во нивните кариери, заедно со ризиците што морале да ги преземат, ги направија суперѕвезди што се денес.

1. Првата актерска улога на Двејн Џонсон била неговиот татко Роки.

Џонсон го играше неговиот татко Роки во 1-та сезона од That ’70s Show. Ова е негова прва актерска работа откако почнал да ги следи стапките на неговиот татко во борењето. Актерот остави добар впечаток кај сите и тоа му обезбеди улога во The Mummy Returns само 2 години подоцна.

2. Даниел Редклиф бил алергичен на очилата на неговиот лик.

За време на интервјуто на Даниел Редклиф со Џ.К. Роулинг, тој открил дека е алергичен на првиот пар очила на неговиот лик. Тој вели: „Всушност бев алергичен на првите очила на Хари Потер. Ми се појавија 2 кругови дамки околу моите очи и ни требаше една недела да сфатиме дека всушност е од очилата.’

3. Карл Ведерс ја добил улогата на Аполо Крид затоа што не го почитувал Силвестер Сталоне.

За време на аудицијата за улогата на Аполо, Карл Ведерс без да сфати го навредил својот идна колега. Тој се сеќава: „Немав со кого да читам и тие рекоа дека ќе читам со писателот (Сталоне), а ние ја прочитавме сцената, но на крајот не се чувствував како да сум го направил тоа. Така, тој му рекол на продукцискиот тим: „Можев да го направам многу подобро ако ми најдевте вистински актер за работа.“ Оваа реакција му донесе улога затоа што Сталоне веруваше дека тоа е нешто што Аполо дефинитивно ќе го каже.

4. Џенифер Лоренс била на аудицијата за улогата на Бела во Twilight.

„Twilight“ постигна огромен успех и собра обожаватели од целиот свет. Се заљубивме во изведбата на Кристен Стјуарт како Бела, но имало многу други талентирани актерки кои биле на аудиција за улогата и не ја добиле. Џенифер Лоренс била една од нив и по објавувањето на сагата изјавила дека е прилично импресионирана од филмот и воодушевена од него.

5. Том Хенкс користел сопствени средства за да плати некои сцени во Форест Гамп.

Том Хенкс доби Оскар за улогата во Форест Гамп, но морал да бркне во џебовите додека го снимал филмот. Хенкс објасни дека дел од буџетот не бил одобрен од Парамаунт, како што е сцената каде Форест трча низ САД. Тој и режисерот морале да платат за таа сцена бидејќи знаеле колку е важна.

6. Сопругата на Крис Хемсворт ја заменила Натали Портман во сцената со бакнеж на крајот од Тор: Темниот свет.

Тоа всушност има смисла бидејќи тој бакнеж беше толку магичен и се чувствуваше толку реално и страсно. За време на повторното снимање на филмот, Натали Портман не можела да му се придружи на Хемсворт бидејќи веќе почнувала да работи на друг филм. Бидејќи Хемсворт бил во странство, било многу тешко, па ја ставиле неговата сопруга, која патувала со него, во периката и костимот на Портман и ја снимиле сцената.

7. Робин Вилијамс многу импровизирал додека го снимал Mrs. Doubtfire.

Знаеме колку Робин Вилијамс беше одличен како комичар, па не е изненадување да дознаеме дека многу од неговите најпознати сцени биле импровизирани. Всушност, режисерот имал доволно кадри за неколку различни филмски верзии, некои по сценарио, а некои целосно импровизирани од Вилијамс. Режисерот дури поставил повеќе камери за да се погрижи да ги сними реакциите на другите актери, бидејќи тие обично не знаеле што ќе каже или направи Вилијамс.

8. Крис Прат ги украл костимите на Питер Квил за да ги посети болните деца во болница.

Ѕвездата на „Чувари на галаксијата“ за време на едно интервју признал дека ги земал костимите на Питер Квил од филмскиот сет и ги носел со себе дома. Тој го правел тоа за да може да ги посети болните деца во болница облечен како суперхерој, доколку филмот стане хит на кино благајните.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

19 Луѓе кои само сакале да јадат во ресторан, но добиле нешто многу повеќе

23 Луѓе кои темелно ги исчистиле старите нешта и резултатот е изненадувачки