во

8 Знаци кои укажуваат дека луѓето ве земаат здраво за готово


Ако секогаш давате 100%, било да е тоа во љубов, пријателства или работа, но сфаќате дека за возврат добивате помалку од она што навистина го заслужувате, можеби е време да ги разгледате вашите односи. Чувството на недоволно ценетост може да доведе до стрес и да ви го уништи денот па и животот.

1. Чувствувате потреба да ги посочите вашите квалитети.

Кога луѓето се чувствуваат несигурни, тие имаат тенденција да ги истакнат своите добри квалитети со цел да се потсетат на нивната вредност. Споделувањето на вашите приказни или искуства со другите ги приближува другите до вас, поради што чувствувате потреба да зборувате за себе.

2. Повеќе сакате некој да каже „Те сакам“ со своите постапки.

Ако секој пат кога некој ќе ви каже дека ве сака, се наоѓате себеси како посакувате нивните зборови да одговараат на нивните постапки, големи се шансите дека не ве ценат доволно. Нивните зборови ви се чинат празни и вие повеќе би сакале наместо тоа направат да се чувствувате посакувани.


3. Прават да чувствувате дека вашите цели не се толку важни.

Ако соништата на вашиот партнер се сè, а вашите ретко носат какво било значење, тоа не е добар знак. Ова обично се случува кога другата личност е несигурна или се грижи само за себе. Тие се плашат дека вашата цел може да ве промени, па затоа почнуваат да ве обесхрабруваат од себични причини.

4. Постои огромна разлика помеѓу она што го давате и она што го добивате.

Билансот на давање и примање од страна на обајцата во врска е тоа што ја прави посилна. Ако едноставно давате, а другата личност продолжува да прима, шансите се дека престанале да ги ценат работите што ги правите за нив.

5. Во отсуство на контакт, вие се чувствувате тажни, но другата личност не.

За да се одржи секаков вид на врска, треба да има двонасочна комуникација. Ако вашите најблиски често ве земаат здраво за готово или ве игнорираат, тоа значи дека тие навистина не го ценат вашето присуство на прво место.

6. Сите очекуваат само да им помогнете.

Кога сте секогаш тука за луѓето, тие почнуваат да претпоставуваат дека ќе бидете таму и во иднина. И кога ќе се обидете да кажете не, тие ве посочуваат како себичен. Поставувањето на јасни граници и познавањето на вашата вредност е клучно.

7. Вашите важни денови другите честопати ги игнорираат или забораваат.

Секој е зафатен со своите индивидуални животи и понекогаш може да заборави на вашиот роденден, годишнина, итн. Сепак, ако ова станало образец и се чувствувате како да ве игнорираат намерно или да звучат како да не е толку голема работа, тие дефинитивно ви даваат помалку љубов отколку што заслужувате.

8. Сфаќате дека им завидувате на луѓе со добри односи.

Ниска самодоверба и да ги гледате во другите работите кои вие ги немате е рецепт за љубомора. Да се чувствувате љубоморни кога ќе видите како други луѓе се однесуваат со своите партнери со љубов е нормално кога не добивате ни минимум.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Што всушност значат соништата за личноста што ви се допаѓа?

8 Корисни, секојдневни трикови на кои досега не сте се сетиле