во ,

7 Работи кои може да ви помогнат да се справите со стресот и анксиозноста

Приближно 275 милиони луѓе страдаат од вознемиреност ширум светот. Стресот е друг проблем затоа што, за околу 75% од луѓето, тоа влијае на нивното физичко и ментално здравје. Терапевтите можат да помогнат во справувањето со овие проблеми и негативните ефекти што ги имаат врз нашите животи. Сепак, освен долгорочни решенија кои бараат многу посветеност, постојат и некои работи што можеме да ги направиме сами за да ни помогнеме веднаш да се чувствуваме подобро.

1. Гаргара

Гаргарата го стимулира вагусниот нерв, кој испраќа информации за регулирање на анксиозноста до вашиот мозок. Стимулирањето на овој нерв може да го забави одговорот на стресот, помагајќи да се чувствувате помалку вознемирени и да бидете подобро расположени. Пеењето и смеењето исто така можат да го стимулираат вагусниот нерв.

2. Прегратка-пеперутка

Оваа техника на стимулација може да ви помогне да се чувствувате помирни и помалку вознемирени во моментот. Еве како да го направите тоа:

Прекрстете ги рацете, дланките надолу, над градите.
Можете исто така да ги испреплетите палците. Тие треба да бидат поставени веднаш под клучната коска.
Полека започнете да тапкате во близина на рамената со рацете, наизменично лево и десно.
Важно е да ја привлечете свеста кон себе и да го забавите здивот. Тоа ќе ви помогне да се чувствувате повеќе приземјени.

3. Издишување подолго

Друг начин да се стимулира вагусниот нерв е преку бавно дишење. Подолгите издишувања се особено добри во помагањето да се намали стресот. Вашите издишувања треба да бидат двојно подолги од вдишувањата. Добар сооднос е 4 секунди вдишување проследено со 8 секунди издишување. Така, ќе ви требаат 12 секунди за да завршите еден циклус на дишење, а во минута ќе можете да направите 5 од нив, така што е лесно да се изброи со раката.

Кога вдишувате, препорачливо е да го направите тоа преку вашиот нос. Кога издишувате, соберете ги усните, како да ќе дувате свеќи на роденденска торта.

4. Мирисање на нешто познато

Истражувањата покажаа дека вдишувањето одредени мириси може да помогне да чувствувате помалку стрес и анкциозност. На пример, ароматерапијата со некои есенцијални масла може да ви помогне да се опуштите. Друга работа што може да ги смири нервите е да мирисате пријатни и познати мириси. Истражувањата сугерираат дека мирисањето на користената облека на вашиот партнер може да ви помогне да се чувствувате безбедно.

5. Држење коцка мраз

Ова е трик што може да ви помогне да управувате со напади на паника. Земете коцка мраз во вашата рака и држете ја колку што можете подолго. Потоа ставете го во другата рака. Ова може да ви помогне да го насочите вниманието на непријатноста што ја чувствувате поради студот, а не на нападот на паника, со што ќе го минимизирате. И, ако не сте дома или немате мраз во близина, секогаш можете да носите кисела бомбона со вас. Тие можат да имаат сличен ефект.

6. Прогресивна мускулна релаксација

Овој метод вклучува затегнување и релаксирање на мускулите низ целото тело, и може да направи да се чувствувате порелаксирано. Исто така, може да ви помогне да идентификувате кои делови од вашето тело држат напнатост. Еве неколку примери за тоа што можете да направите со различни делови од телото:

Стапала: Цвиткајте ги прстите во нозете цврсто и држете ја позицијата 10 секунди. Потоа ослободете.
Раменици: Стиснете ги рамената до ушите и држете ги таму 10 секунди. Потоа, испуштете ги надолу.
Лице: Стиснете ги сите делови од лицето кон центарот и држете го вака 10 секунди. Потоа опуштете го лицето.

7. Техника на емоционална слобода

Докажано е дека оваа техника помага при вознемиреност и депресија. Техника на емоционална слобода е кога со врвовите на прстите ќе допрете одредени точки на вашето тело. Може да биде покомплексно отколку само допирање. Обично, лицето што го прави тоа, исто така треба да се фокусира на тоа што го вознемирува и да повтори одредени кратки фрази. 9-те главни точки на допир вклучуваат:

  • Страната на дланката од кај малиот прст
  • Точка на веѓите
  • Страна на окото
  • Под окото
  • Под носот
  • Точка на брадата
  • Точка на клучната коска
  • Пазувите
  • Врв на главата

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Македонски транзициски бизнисмен и криминалец разговараат за иднината. Богаташот…

10 Работи кои не сте ги знаеле за филмот Матрикс, со кој светот се запозна на денешен ден пред повеќе од 20 години