во

7 Начини да ја победите зимската депресија

Во зима, магијата е во воздухот – но не за секого. Ако сте заглавени дома, нервозни и уморни, веројатно страдате од таканаречена зимска депресија. Еве неколку начини со кои ќе можете да се справите со оваа моментално, но непријатно чувство.

Намалете го синото светло

Вашиот деноноќен ритам (циклус на спиење / будење) се распаѓа поради сината светлина. Вашето ослободување на мелатонин забавува кога сте изложени на светлина подолго време. Ако сте залепени на вашиот телефон пред спиење, ќе се разбудите чувствувајќи се уморни и сонливи. Сината светлина може да се најде во гаџети како што се вашиот телефон, компјутер, ТВ, па дури и вашиот не толку безопасен електронски читач.

Средете се без причина

Негрижата за себе е една од најлошите одлуки кога луѓето се тажни и депресивни. Не само што се чувствувате депресивно, туку и неуредно. Изберете убава облека што навистина ви се допаѓа, вежбајте нега на кожата и направете ја косата. На крајот од овој ритуал за грижа за себе, ќе се чувствувате исполнето.

Танцувајте како луди

Ако не можете да ги опишете своите емоции со зборови, направете го тоа преку движење. Може да убиете 2 птици со 1 камен додека вежбате и го зголемувате расположението. Танцувањето ослободува ендорфин (среќните хормони) кои ви помагаат да се ослободите од депресија. Покрај тоа, танцувањето може да биде убав одмор од здодевните задачи.

Создадете табла за визија

Таблата за визија е во основа колаж составен од фотографии, текст или цртежи. Служи како дневна мотивација за да ги остварите вашите соништа. Табла за визија ви помага да разберете што сакате од овој живот. Само размислувањето за вашата светла иднина и успех може да ве расположи.

Фрлете ги непотребните работи од работниот простор

Замислете го ова: се чувствувате уморни и мрзливи без никаква мотивација за работа. И да се надополни сето тоа, вашата соба е во целосен хаос. Вашиот несреден простор додава на целокупното чувство на замор. Ова не е добро Поставете тајмер најмалку 5 минути и одлучете која област треба да ја исчистите. Може да биде работна маса или дури и ваш кревет.

Одморете се од социјалните мрежи

Неверојатно е фрустрирачко да гледате во „совршениот“ живот на сите преку Интернет, особено кога се чувствувате лошо. Зошто да се мачите? Проблемот може да се реши за минута: само избришете ги или декативирајте профилите на социјалните мрежи што ве прават да се чувствувате ужасно. Дури и науката може да го поткрепи ова: луѓето кои се изложени на социјалните медиуми се чувствуваат осамено и потиштено.

Излезете од дома

Толку е примамливо да останете под тоа меко ќебе уште малку, но ќе паднете во стапицата и ќе се чувствувате уште полошо. Како алтернатива на тој бесконечен маратон на Нетфликс, обидете се да вдишете свеж воздух. Научно е докажано дека намалената сончева светлина произведува поголеми нивоа на мелатонин. Накратко, ова е она што предизвикува зимска депресија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

12 Илустрации кои ги кинат на парчиња стереотипите за понежниот пол

15 Луѓе кои сфатиле дека им е потребно малку разубавување за да го прифатат својот изглед