во , ,

5 Лажни „факти“ во кои поверува цел интернет

Во светот на лажните вести, тешко е да им верувате на информациите што ги гледаме на интернет. Дури и најголемите и најсигурни извори на интернет понекогаш може да објават погрешни информации. Затоа е важно да проверите сè што ќе прочитате. Многу интернет-ресурси веќе им помагаат на своите корисници да ја разликуваат вистината од фалсификати, на пример, Фејсбук се обидува да ги поттикне проверените информации до врвот на пребарувањето и постојано ги подобрува алгоритмите за проверка на фактите. Погледнете ги обвие неколку „факти“ кои испеаа да измамат голем број на интернет корисници.

Мит 1. Не можете да паркирате на улиците на Јапонија

Корисниците на Интернет обожаваат да кажуваат дека јапонските улици изгледаат толку убаво на фотографии затоа што нема автомобили. Делумно е точно, но не целосно. Според јапонскиот закон за паркирање од 1957 година, паркирањето на улица е забрането. Сепак, некои улици имаат знаци кои овозможуваат паркирање. Значи, има автомобили на јапонските улици.

Друг интересен факт: пред да купите автомобил, едно лице во Јапонија треба да им докаже на властите дека има место каде ќе го остави автомобилот. Тие треба да купат или изнајмат паркинг место што може да чини колку мал стан.

Мит 2. Децата родени во авион можат бесплатно да летаат низ целиот свет

Всушност, ова е доста комплицирано прашање, бидејќи различни земји имаат различни закони за ова.

Општо, секое дете може да има 2 вида на државјанство, а тоа важи и за родените во авиони: право на земја и право на крв. Со други зборови, тие можат да бидат граѓани од иста земја како и барем еден од нивните родители, или имаат државјанство од местото каде што се родени. Еве каде станува незгодно, бидејќи земјите имаат различно законодавство во врска со ова прашање, детето може да биде државјанин на земјата која е сопственик на авионот, или каде што авионот ќе слета, или воздушниот простор каде што бил за време на раѓањето …

Некои луѓе мислат дека авиокомпаниите што имале деца родени во нивниот авион им даваат право да летаат бесплатно. Но, тоа не е точно. Постојат само неколку африкански и азиски авиокомпании кои им дадоа право на децата родени во воздухот да летаат бесплатно во текот на целиот живот. Останатите обично само го дозволуваат тоа пред да наполнат 21 година или им подаруват неколку патувања.

Мит 3. Замок на карпа

За жал, овој прекрасен замок во кој многу луѓе би сакале да живеат е лажен. Оваа карпа се наоѓа во националниот парк Фанг Нга во Тајланд, а замокот е во Германија.

Мит 4. Потребни се 7 години за да се вари гума за џвакање во стомакот

Кога бевме деца, верувавме дека ако проголтаме гума за џвакање, таа ќе биде во стомакот 7 години. Ова е она што некои мајки сè уште им кажуваат на своите деца да ги спречат да џвакаат гума за џвакање и да ја голтаат. Се разбира, тоа е мит.

Гума за џвакање се состои од природни или синтетички полимери, гума, ароми и засладувачи. Единственото нешто што стомакот не може да се вари е основата на непцата. Но, тоа не значи дека само ќе остане во стомакот засекогаш – едноставно ќе го напушти телото како што прави сè друго.

Мит 5. Камелеон кој ги менува боите при искачување на шарени моливи

На крајот на 2020 година, видео со симпатичен камелеон како се искачува по шарени моливи стана голем хит на Интернет. Објавувањето имаше скоро 1,5 милиони лајкови. Но, тоа беше лажно. Видеото за прв пат се појави на Инстаграм во јуни 2020 година и авторот вели дека тие го направиле на компјутер.

Многу луѓе веруваат дека камелеоните ја менуваат бојата во зависност од околината, но тоа не е точно. Всушност, расположението е таа што ја одредува бојата: ова е начин на камелеон за комуникација со светот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Чудо на природата: Поранешната советска депонија сега е претворена во магично место

10 Наивни прашања со кои ненамерно ги повредуваме луѓето