во

21 Неверојатни работи од Норвешка кои покажуваат зошто Викинзите ја избрале оваа земја

Викинзите избраа едно од најживописните места на планетата – норвешките фјордови. Со текот на времето, брадестите морнари потонаа во заборав, а населението на оваа скандинавска земја достигна толку висок стандард на живеење што редовно се наоѓа на врвот на листата на најсреќни земји во светот.

„Обично не појадувам во хотели, но во Норвешка не можам да одолеам. Сè е сврзано со оваа храна која предизвикува зависност“.

Брунуст е традиционално норвешко кафеаво сирење.

„На покривот има вистинска парк!“

„Автобусите во мојот град немаат возачи.“

Изгледа како пожар, но всушност е локален природен феномен.

Во норвешките тунели има кружни текови.

Само во Норвешка на бензински пумпи можете да купите предиво со попуст.

Знаци во тоалетите на аеродромот Берген (втор по големина град во земјата).

„Ако пред продавницата има коњи наместо автомобили, тогаш сте во мојот роден град Орнес.“

„Посетив црква во Норвешка стара повеќе од 800 години.“

„Ходниците во моето училиште“.

Нова библиотека во срцето на Осло.

„Еднаш мојата баба од Норвешка го направи ова јадење за Божиќ. Изедов само една лажица и плачев 3 часа!“

Вештерките немаат место во Норвешка.

На улиците на Осло има мобилни библиотеки.

Ах, па овде ми одат даноците, си помислив додека влегував во државната болница.

Супермаркетите во Норвешка продаваат сурови компири завиткани во фолија. Тие се дизајнирани за печење на оган.

„Шетајќи низ Осло наидов на необична фонтана. Трамвајските шини минуваат низ неа“.

„Ги сакам норвешките патишта. Над автомобилот виси блок висок најмалку 200 метри“.

Во Осло можете да најдете такви станици со сите потребни алатки за поправка на велосипеди.

Па, како без фјордови?

„Ја снимив оваа слика од ѕвезденото небо со Северната светлина на неодамнешното патување во Норвешка.“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

13 Неверојатни факти за животот во Данска кои сигурно не сте ги знаеле

16 Фотографии докажуваат дека мажите се неисцрпен извор на урнебесни ситуации