во ,

20+ Уникатни работи од Истанбул за кои најверојатно не сте знаеле до сега

Истанбул е навистина уникатен град. Туристите кои имаат среќа да го посетат се желни да ги споделат своите впечатоци и да забележат дека оваа точка на картата е сосема поинаква Турција.

Оваа земја често се перцепира како место за евтин одмор на плажа, заборавајќи на својата импресивна историја и уникатните атракции. Покрај тоа, овде живеат луѓе со златни срца.

Ние не се согласуваме со констатацијата дека виртуелното патување никогаш нема да го замени вистинското патување, но понекогаш ваквите колекции на фотографии можат да раскажат за една земја или град подобро од која било брошура за патување.

Добродушните жители на градот градат изолирани куќи за мачки скитници

Истанбул е град на мачки. Тие се на секој чекор и воопшто не се плашат од луѓето. И тие секогаш имаат куќи и чинии полни со храна што им ги нудат добрите луѓе.

А не се забораваат ниту кучињата скитници

Поглед од Универзитетската библиотека во Истанбул

И овде врне снег

Јас живеам во Истанбул. Вчера имавме 2 см снег. Училиштата беа затворени, транспортот не работи, испитите одложени.

Зајдисонце во Истанбул

Постојат два вида јавни тоалети

Кабините во јавните тоалети се поделени на 2 типа: конвенционален тоалет и чучњеви. Самите Турци втората опција ја сметаат за похигиенска. Оваа ВЦ школка полесно се чисти и нема контакт со седиштето. Ова не е Амстердам и секако не е Порто.

Областа Балат во Фатих, Истанбул

Можеби една од најнеобичните џамии во градот. А во Истанбул има околу 3.000

Името на џамијата е Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii.

Томбили е мачка скитник која седи замислено со денови и ја потпира шепата на работ. Мачката починаla во 2016 година, а жителите на градот подигнаа споменик во нејзин спомен.

„Еве го погледот од мојот прозорец. Истанбул. 36 кат. Ноќе е 100 пати поубаво“.

Еден од најмодерните и најпознатите хотели во Истанбул е сместен во поранешна затворска зграда

Луксузниот хотел Four Seasons на плоштадот Султанахмет е неприкосновен лидер на листата на најнеобичните хотели во Истанбул. Ова е место каде порано имало ќелии за затвореници, а сега – луксузни апартмани за богатите туристи. Затворот е изграден во 1918 година во самиот центар на градот. На влезот досега е зачуван натписот „Истанбулски центар за притвор на криминалци“.

Ако пиете чај, ова е единствениот начин

Станица во Истанбул

Ова место повеќе личи на црква.

Уште еден пример за грижа за животните: низ градот се инсталирани паметни фидери за кучиња и мачки скитници

Фидерот е комбиниран со корпа за отпад што може да се рециклира: хартија, картон, пластика, стакло. Секогаш кога фрлате ѓубре во канта, храната и водата за животните тече од резервоарот до садот.

Санцаклар – првата подземна џамија, која се наоѓа на длабочина од 7 м

Во 2013 година, таа ја освои наградата за архитектура за најдобра верска зграда на Светскиот фестивал за архитектура. Во 2018 година, таа ја доби престижната награда на Кралскиот институт на британски архитекти (RIBA) за иновација, дизајн, совршеност и продуктивност. Вклучена во листата на 20 најдобри нови згради во светот.

„Денес во Истанбул видов Lamborghini Urus и тоа такси“.

Момина Кула (Kız kulesi)

Мештаните во лоши временски услови ги обвиткуваат кучињата скитници со ќебиња

Невреме со грмотевици над Истанбул

„Неодамна поминав неколку дена во Истанбул со еден пријател. Според него, ова е типичен турски појадок, со кој започнува секој ден.

Вообичаена состојба во јавниот превоз

Истанбул – град на контрасти

Брилијантно! Полнач во јавен превоз

Убавината на Света Софија е хипнотизирачка и неверојатна

Напредниот систем за плаќање билети за јавен превоз во Истанбул

Водите на Босфор понекогаш се во ваква необична нијанса

Дури и вратите се уметничко дело.

„Кога луѓето ме прашуваат како изгледа Истанбул, им ја покажувам оваа слика.

Секогаш им велам на сите дека Истанбул е како бран. Куќите се изградени на ридови кои се издигнуваат и паѓаат, како што е прикажано на оваа фотографија.

Сакате да го видите Истанбул со свои очи? Или можеби сте еден од среќниците кои веќе го посетиле овој град?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Испит. Професорот поставува праашање по прашање, плавушата молчи…

8 Мистериозни предмети за кои светот до ден денеска нема објаснување