во

20 Работи докажуваат дека Шведска е држава каква што не сме виделе

Шведска има население од 10,4 милиони луѓе, само 2 милиони повеќе од Њујорк. Но, во оваа земја нема помалку изненадувања отколку во поголемите и понаселени земји. А можеби и повеќе.

Шведската ќебап пица.

На пакувањето на шведските пелени се гледа тато, а не мама.

Стокхолмското метро

Видете ја брзината на интернетот во Шведска.

Сендвичот е неколку слоеви леб, обилно зачинет со мајонез од ракчиња, со малку морска храна и зеленчук на врвот.

„Дојдете во Шведска! Имаме: нормална клупа и клупа за интроверт“.

„Хостелот во кој престојував во Шведска. Тоа е модифициран Боинг 747“.

Сите шведски донатори добиваат порака кога нивната крв спасува нечиј живот.

Шведски паркинг за колички.

„Од сабајле сите ми велат да одам да купам шведски колачиња. Ова се шведските колачи“.

Шведските авиони се именувани по познати личности.

Миријам Брајант е шведска пејачка и текстописец.

Уметноста на паркирањето во Стокхолм.

Оградите околу градилиштето имаат прозорци за љубопитни возрасни и деца.

Ова е музичка продавница за глувци во шведскиот град Лунд.

На масите во паркот има шаховски табли.

Овие автобуси во Малме можат да возат и напред и назад.

„Пица вулкан. Не знам како да ја опишам, па само погледнете ја сликата“.

Стокхолм ја има една од највисоките новогодишни елки во светот. Нејзината висина е 35 m.

„Видов ваков тоалет во Шведска. Што е ова?”

Ова е специјален тоалет за пренасочување на урина за посебен третман на отпад.

Симпатичен семафор во Стокхолм.

„Храната овде изгледа проколната. Тоа е оризова каша со малини“.

Дали некогаш сте биле во Шведска? Што ве импресионираше најмногу во оваа земја?

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

12 Работи од секојдневието во Турција кои најверојатно не сте ги знаеле до сега

21 Мајстори чиј талент се гледа од Месечината