во

19 Луѓе кои само сакале да јадат во ресторан, но добиле нешто многу повеќе

Дури и талентираните готвачи и ентузијасти понекогаш претпочитаат да јадат надвор или да нарачаат испорака на храна. Но, се случува посетата на кафуле или ресторан да испадне изненадувачка. Одамна познатите јадења излегуваат сосема различни, нарачката не се носи во чинија, туку во чевли, а на вегетаријанците им се служи месо.

Кола и кнедли на едно место – совршено.

„Јадев ракчиња и одеднаш еден од нив пукна во црвена лига. Дали некој знае што е тоа?“

  • Кавијар од ракчиња. Имате многу среќа, ова е деликатес и знак на квалитетни ракчиња.

„Ми ја сервираа оваа Цезар салата во ресторан.“

  • Ако под „Цезар салата“ мислиш дека ресторанот ти забил нож во грб, тогаш се согласувам.

Моето кафе беше послужено во шолја што се јаде. Може ли да се каже дека е совршениот појадок?

„Мојата сопруга и јас бевме на меден месец во Ирска и отидовме во ресторан со ѕвезда на Мишелин.

Сега рестораните се обидуваат да се истакнат не само со послужувањето, туку и со ентериерот.

Каква сурова иронија да се сервира лосос на скара во аквариум.

„Вака ме послужија пржени каламари во шпански ресторан.”

  • Чекај, како ги донесоа до масата? И како се служеа? Дали само ги фрлија пред вас на салфетка?

„Храната буквално се сервира на борови гранки.”

Можеби мислите дека тоа е носење, но не.

„Барем беше вкусно.“

Директно на масата? Сериозно?

„Вака ме послужија десерт во ресторан со 2 Мишелин ѕвезди.”

„Користев купон за пица и го добив ова.“

Тешко е да се каже дали воопшто може да се нарече храна. Да не зборуваме за тако.

„Ќерка ми нарача палачинка со чоколадо, банана и боровинки. Но, ова не се боровинки, туку маслинки без јами“.

„Нарачав помфрит во ресторан. Келнерката ме предупреди дека можеби се малку поголеми од сликата, но јас тоа не го очекував“.

Па дури и платив за овој „тост со авокадо”.

„Јас сум вегетаријанец, па нарачав послужавник со сирење и јасно кажав дека јадењето мора да биде без месо.”

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

23 Фотографии докажуваат дека растенијата можат да го променат вашиот дом

8 Пикантни факти за филмските ѕвезди кои можеби најверојатно не сте ги знаеле