во

17 Случаи кои докажуваат дека добрината постои

Помагањето на другите може да ни даде чувство на задоволство што ниту една друга емоција не може. Насекаде околу нас има многу луѓе со добро срце кои сакаат да го направат светот малку потопол и посветол отколку што го нашле. Со нудење на вашата помош, не само што можете да го подобрите животот на другите луѓе, туку и да го збогатите вашиот.

1. „Мојата соседка знае дека имам ревматоиден артритис. Таа ми купи ново дрво, побара од соседите да и помогнат и ми го даде нејзиното кученце да го држам.“

2. Кијану му дава пари на бездомник додека снима филм.

3. Анџелина се посветила на помагање во добротворни цели.

4. „Возам камион и бев на 5 минути од баба ми. Ја прашав дали може да скокне надвор за да ја прегрнам“.

5. „Првата жетва од многуте што доаѓаат – сите ја донираат на нашата локална банка за храна“.

6. „Мојата братучетка е самохрана мајка на 2 одлични деца. За време на слободните денови, таа им нуди бесплатни фризури на бездомниците“.

7. „Пред 2 недели спасив штотуку испилено пиле кое паднало од гнездото. Вчера тоа засекогаш го напушти гнездото“.

8. „Тоа е мојата мајка! Таа ми помогна кога имав напади на анксиозност во 3 часот наутро и седеше со мене иако имаше работа“.

9. „Ја растев косата 3 години откако за прв пат слушнав дека можеш да ја донираш во добротворна организација која прави перики за деца болни од рак“.

10. „Денес е осумдесет и третиот роденден на дедо ми. Мојот братучед бараше насекаде за да му најде торта со моркови, бидејќи таа му е омилена“.

11. „Секој ден од секој летен одмор, татко ми ја чисти плажата и околните улици“.

12. „Братот на мојот сопруг го донираше својот совршено усогласен бубрег за да го спаси животот на мојот сопруг“.

13. „Татко ми со вреќата со коскена срцевина донирана од 38-годишен странец во Германија за да си го спаси животот“.

14. „Откако објавив дека сум бездомник, група мајки на социјалните мрежи ми испратија пелени, марамчиња, играчки и основни работи“.

15. „Денес мајка ми донираше 22 плетени ќебиња направени од рециклирани пластични кеси во локалното прифатилиште за бездомници“.

16. „Неодамна посвоив слепо, 10-годишно куче. Секое утро тој и мојата глува 19-годишна мачка се гушкаат на софата“.

17. „Објавив дека мојот брат со интелектуално попреченост имаше забава на која никој не присуствуваше. Еве еден подарок што му испрати еден интернет корисник и тој беше воодушевен!“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

21 Фотографии кои докажуваат дека генетиката може да направи чуда

Ти, ти тамо назад што дираш, кажи што знаеш за француската револуција?