во ,

17 Работи од Јапонија кои нам ни се чудни, но за локалното население се сосема нормални

Колку и да зборуваме за Земјата на изгрејсонцето, безброј ситници секогаш остануваат неименувани. На крајот на краиштата, Јапонија ги изненадува луѓето повеќе од која било друга земја во светот. И ќе бидат потребни децении за правилно проучување на нејзината историја и култура.

Шпагетите во Јапонија се пакуваат по порции и на секоја порција е означено времето за готвење.

За да ги спречат децата да истрчуваат на улица, Јапонците им ставиле ранец со каиш.

На станиците има такви кабини од кои може да работите.

Ако ви треба помош со терминалот на станицата, вработен буквално ќе излезе од него и ќе ви покаже сè.

„Мали ќебиња со копчиња кои првпат ги сретнав во Јапонија и во кои се заљубив.“

„Речиси секоја книжарница дава дополнителни корици кога купувате книга, така што никој не знае што читате во автобусот. Во исто време, има многу рачно изработени платнени навлаки за продажба“.

„Во ординациите на јапонските гинеколози има столчиња на кои седите и сами ве креваат. А меѓу тебе и докторот виси завеса и никој не може да види“.

Јапонски автомат кој совршено се вклопува со околината.

Ова се ноќните автобуси во Јапонија.

„Тие велат дека во Јапонија е невозможно да се стане еден од нив. Доаѓам во селото каде што живеев…“

„Одам во ресторан, „Ај ќерко, многу ни недостигаш, ќе ти направиме ролна со јајца бесплатно“, „Што направи бившиот?“

Тоалетите имаат копче за приватност што пушта звук кога ќе се притисне. И го пригушува сето она што го правите внатре.

Не е досадно во полициска станица.

„Живеев во Јапонија 15 години и до ден денес мислам дека лажната храна овде е едноставно неверојатна“.

Тоторо посакува добро утро.

Некои јапонски тоалети имаат седишта што висат од ѕидовите. Тие се неопходни за да го ставите вашето бебе во нив.

Оваа вечерна фотографија е како цртеж од аниме.

За да не се занимаваат со педикир, Јапонките носат такви хулахопки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

17 Популарни личности кои се нашле во непријатни ситуации, но не се засрамиле

16 Фотографии докажуваат дека мажите се вечен извор на смешни ситуации