во

17 Работи од Шкотска кои со сигурност ќе ви изгледаат изненадувачки


Кога зборуваме за Шкотска, се разбира, веднаш помислуваме на гајди, килтови и храбри воини и нивниот национален симбол – еднорогот. Покрај тоа, оваа земја е позната по својата срдечност и забава до рано наутро. Но, и покрај нивната пријатна природа, благодарение на Шкотите, светот доби телефон, пеницилин и други пронајдоци.

“Секогаш кога сум на одмор во Шкотска, се обезбедувам со крвавици.”

  • И јас исто многу ги јадев се додека една госпоѓа не ми кажа дека тоа е само свински отпад.

Во Единбург, некои семафори се свртени кон продавници за посетителите да можат да излезат кога им е удобно.

Бесплатна шкотска кутија за бебиња со најважните работи за секое новороденче.

“Штотуку дознав дека во Шкотска има две банки кои печатат банкноти“.


  • Всушност се три.

Шкотско мобилно кино. Доставува кино до места каде што нема големи кина. Многу е возбудливо да се качите во чуден камион и да уживате во филмот.

Приоритетните места во Шкотска се означени на следниов начин.

Дискотека на последниот кат во станбена зграда? Не, само место за сушење алишта.

Во една од руралните средини, поштенско сандаче е поставено токму во карпата.

Зоолошката градина во Единбург е дом на маскотата и почесен командант на Норвешката кралска гарда, пингвинот Сер Нилс Олаф.

Шкотски бикови – Маскирање ЛВЛ 80.

“Овој шкотски војник го пронашол мојот син во продавница“.

„Толку сум благодарен што има поддршка за девојките и младите жени: во јавните тоалети има бесплатна тоалетна хартија и други хигиенски додатоци .”

Дефинитивно панираните Орео колачиња се повкусни.

Часовникот на хотелот Балморал е 3 минути напред. И тоа не е грешка. Едноставно бил така наместен во почетокот на XX век, за луѓето да не доцнат за возовите.

Жителите на Улапул поставија елка во декември. Но, не обично дрво, туку од рибарски мрежи.

„Кога ќе започнете долго патување низ Шкотска, нема друг начин да наполните гориво.”

„Го сакам Единбург од многу причини. И возачите на автобуси се дефинитивно еден од нив “.

Бонус: Часовите по физичко образование се различни

  • Тука многу се почитуваат традициите. Килти и се останато. На пример, во моето детство свиревме традиционална музика, во 7-8 одделение учевме гајда. Често имавме настани во градското собрание, каде слушавме и учевме народна музика. Еднаш во семестар учевме галски песни и ора. Бидејќи годишните планинарски состаноци и разните прослави се многу важни за градот, ние танцувавме кајла (традиционални шкотски или ирски танци) во текот на целото физичко образование во училиште.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Интересни факти за Робин Вилијамс, холивудскиот актер со големо срце

15 Животни кои се толку ретки што изгледаат како од друга планета