во , ,

17 Необични градби од целиот свет


Кога на архитектите ќе им се даде простор да ја искажат нивната креативност, тие можат да создадат вистински ремек-дела. А, овие градби се доказ за тоа.

Иако можеби некои од овие градби не се најпрактични и некои архитекти не би се сложиле дека се добри, сепак повеќето од нив изгледаат уникатно и необично.

Архитектите имаат неверојатна имагинација и штом ќе добијат можност да ја покажат креативноста, можат да создадат вистински ремек-дела.

Во продолжение можете да погледнете неколку вакви градби од целиот свет:

Зграда во Скопје


Спирална улица во Кина

Необичен дизајн на зграда во Окинава, Јапонија

Постмодернистичко „чудо“ во Турција

Необична куќа во Мексико

Модернистичка куќа во Калифорнија

Torre L’Abre Blanc, или Бело дрво – градба во Франција

Би живееле во ваква куќа?

Интересно соседство во Перу (фотографијата е од Google Earth, затоа жиците изгледаат испрекинато)

Зграда во Париз

Бајковита градба во Словачка

Зграда во Куритиба, Бразил која е широка само 3,5 метри

Бензинска станица на Shell од 1930-тите во Северна Каролина

Како во научно фантастичен филм – градба во Бангкок, Тајланд


Футуристичка зграда во Каиро, Египет

Одличен начин да се внесе повеќе зеленило во градот – зграда во Сингапур

Скали за евакуација на зграда во Сао Паоло

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Инстаграм VS. реалност – инфлуенсерка ја прикажува вистината зад совршените фотки

10 Девојки кои научиле да ги сакаат своите несовршени носеви