во , ,

16 докази дека животот во Јапонија е поинаква приказна: Бели јагоди, рибја чорба од автомат…


Во Јапонија разгалувањето на кучињата како да се бебиња оди дотаму што дури ги шетаат во бебешки колички.

Јапонија е посебен универзум, а фотографиите од секојдневието таму се доказ за тоа.

Фото докази дека животот во Јапонија е поинаква приказна:

Во јапонските салони за убавина кога ви ставаат шампон на косата ви го покриваат лицето со салфетка за да не ви ја уништат шминката и за да ви дозволат да се релаксирате.

На многу јавни места не смеете да ги прикажувате јавно тетоважите, па така ако одите во фитнес центар ќе треба да ја покриете тетоважата со фластер.

Во лифтовите во некои хотели има тоалети за итни случаи.


Има метро линија наменета само за жени.

Чевли поставени на начин да не пренесуваат нечистотија на подот.

Во пренаселениот Токио сѐ почесто се градат ултра тесни куќи.

Оброк во јапонска болница:

Автомат од кој можете да си купите традиционална рибја чорба.

Бели јагоди.

Разгалување на кучињата како да се бебиња, со облекување и прошетки со количка.

Систем против кражби на куфери.

Транспарентни јавни тоалети на улиците кои кога се зафатени повеќе не се проѕираат.

Јапонците наместо потпис си имаат личен печат за документите.

Пластични верзии за приказ на јадењата во локалите, за да знаете што ве очекува кога ќе порачате од менито.

Работничка јакна со специјален систем за вениталција.

Стерилизатор за книги во библиотека.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

21 Фотографии од луѓе кои претерале со Фотошоп: Инстаграм VS. Реалност

8 Работи кои припаѓаат на кое било друго место, освен во бањата