во , ,

16 Фотошоп „експерти“ на социјалните мрежи кои ќе ве натераат дасе фатите за глава

Сите сакаме да изгледаме убаво но факт е дека некои стандарди за убавина се навистина нереални и недостижни за скоро сите нас.

Поради ова, важно е да научиме да си го сакаме нашиот изглед и наместо да се обидуваме да изгледаме како потполно друга личност, да најдеме начин да ги истакнеме карактеристиките што ни се допаѓаат.

Но, за некои луѓе ова не е доволно, па „маестрално“ ги користат бројните алатки за уредување фотографии и одат во крајности.

Нема ништо лошо во тоа некогаш да направите минимални корекции на недостатоците што, реално, ги забележувате само вие. Но, како и со многу други нешта, потребна е умереност и со алатките за уредување фотографии.

Во спротивно, резултатот може да биде комичен или другите да не ве ни препознаат кога конечно ќе ве видат во живо.

Неколку Фотошоп „експерти“ и нивните објави на социјалните мрежи:

„Не сум сигурен дали ја направил фотката на шега или е сериозен – бицепси и задник што го искривуваат просторот“.

„Секој ден прави вежби само за горниот дел од телото“.

„Знам дека е смешно, но ова веќе излегува од контрола“.

„Случајно налетав на него на Инстаграм“.

„Птиците се малку поместени на втората фотографија, но крилјата им се во иста положба“.

„Релативно позната локална инфлуенсерка се појави на телевизија. Повеќето нејзини фанови не можеа да ја препознаат“.

„Ова ми се појави на Инстаграм Стори како реклама“.

„Подгответе се за нов тренд – огромни стапала“.

„Што ќе помислите ако сретнете личност која навистина има толку долги нозе?“

„Зарем ви требаат органи?“

„Потсетник – девојките на Инстаграм изгледаат многу поразлично во реалноста“.

„Фотката што ја сподели моделот vs. фотката што ја сподели фотографот“.

„Двата прста ѝ се пошироки од зглобот“.

„Дури ни куклите за облека не можат да ги достигнат нереалните стандарди…“

„Копирано деколте од друга фотка?“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 Ситуации од секојдневниот живот за кои нема објаснување ниту оправдување

15 Урнебесни слики од деца кои совршено ги доловуваат „маките“ на родителите