во ,

16 Архитектонски чуда кои ќе ве натераат да застанете и да погледнете два пати

Како одминува времето, дизајнерите и архитектите стануваат сè покреативни и смели со нивните креации. Гуруата од модерна архитектура можат да ни дадат повеќе од убави и функционални куќи. Зградите во денешно време можат да создаваат лица, да се топат, да танцуваат и да свират музика, и на списокот на нивните „таленти“ се чини дека нема крај.

Оваа куќа во Париз, Франција изгледа како да се топи. Таа е всушност споменик.

Оваа превртена куќа во Брајтон, Велика Британија, е музеј на илузии.

Екстремно тесен блок на станови во Лондон, Велика Британија

Овој облакодер во Њујорк (во САД) изгледа како голема џенга.

Оваа зграда се чини дека е рамна поради аголот на фотографијата.

Хотелот „Атенаум“ во Лондон, Велика Британија, е делумно покриен со растенија.

Оваа куќа во Дрезден, Германија „пушта музика“ кога врне, благодарение на неговиот необичен систем за одвод.

Оваа зграда во Бирмингем, во Велика Британија, е дел од трговски центар и се чини дека е покриена со обвивки со меурчиња.

Зграда во Батуми, Џорџија, која изгледа како да има лице

Изгледа дека оваа зграда во Тел Авив, Израел ги комбинира сите геометриски форми.

Фасцинантниот центар за настани Keep Memory Alive во Лас Вегас, во САД

Куќи со коцки во Ротердам, Холандија

Оваа брановидна зграда е дел од трговски центар во Сопот, Полска.

Оваа зграда во Прага, во Чешка, се вика Куќа што танцува.

Архитектонски споменик во Португалија кој користи 2 џиновски камења како sидови.

Овој хотел во Амстердам, Холандија, изгледа како десетици мали колиби споени заедно.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 Одлични совети за облекување, што ќе направат да изгледате 10 години помладо

5 Причини зошто треба ги тргнете на страна токсичните луѓе од вашиот живот