во ,

15 Животни кои се толку ретки што изгледаат како од друга планета

Претставниците на флората и фауната познати на науката се стари околу 9 милиони, додека тие се само мал процент од сите суштества што живеат на Земјата и допрва треба да се пронајдат и проучуваат. Некои претставници на животинскиот свет имаат толку необичен изглед што описите на митските суштества бледнеат пред нив. Очигледно, нашата планета нема да престане да ни приредува нови и нови изненадувања и да ни ја предизвикува желбата да дознаеме повеќе за уникатните суштества што не опкружуваат.

1. Запознајте ја рибата дух – мала длабокоморска риба со проѕирнa глава. Изгледа неверојатно!

2. Чапјата со глава на кит е птица која изгледа прилично харизматично благодарение на големиот клун во форма на чевли.

3. Расата на коњи наречена Appaloosa е многу популарна во САД. Оваа раса е ценета поради нејзините хипнотизирачки обрасци на бои што ја поттикнуваат имагинацијата.

4. Дали некогаш сте виделе кагуан? Ова слатко суштество изгледа пријателски, нели?

5. Крунаните мувојади можат да се пофалат со шарени гребени кои навистина ги издвојуваат.

6. Дали се ова цветни пупки или печурки? Запознајте ја Umbonia spinosa: бубачки во облик на трн кои изгледаат како вонземјани!

7. Овој тип на мравки се доста опасни суштества. Куката на нивниот грб може да го пресече и држи непријателот.

8. Какво е ова суштество со комичен изглед со луди очи? Тоа е ракче богомолка, едно од најживописните суштества во океанот.

9. Бојата на оваа риба е неверојатна!

10. Црвеното лице е карактеристика на ќелавоглавите вакарити, мајмуни со уникатен изглед.

11. Долговечната жирафа го добила своето име благодарение на долгиот врат.

12. Ќебето октопод е вистинско ремек дело на природата. Погледнете го само неговото шарено „ќебе“ со љубопитни дезени!

13. Не плашете се, тоа е само розово магично армадило. Слатко е ако погледнете внимателно!

14. Овој црн гуштер изгледа надреално!

15. Риба со црвени усни би можела да се најде во реклама за кармин! Изгледа прекрасно!

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

17 Работи од Шкотска кои со сигурност ќе ви изгледаат изненадувачки

15+ Урнебесни кумановски вицови на кои ќе се смеете цел ден