во

12 Работи кои можете да ги видите единствено во Шкотска

Но оваа земја крие и други забавни детали кои ретко се спомнуваат надвор од неа.

Неколку фотки што одлично го доловуваат забавното секојдневие во Шкотска:

Веднаш штом ќе се породи, секоја мајка добива подарок од властите – кутија со облека и други корисни работи за бебето

Кај нас, Народната банка има ексклузивно право да ги издава парите што ги користиме, но во Шкотска ова право го имаат дури три банки

Во Шкотска има „подвижни кино сали“, односно камиони со платно и проектор кои одат во места каде што нема кино

Седиштата за бремени жени, стари лица и слично во јавниот превоз се обележани со забавни цртежи

Зграда со огромен простор за сушење облека достапен за сите станари

Поштенско сандаче издлабено во камен во шкотско село

Во зоолошката во Единбург има пингвин кој е прогласен за витез – сер Нил Олав

Во некои универзитети има бесплатни влошки и тампони за студентките

Во Шкотска доста популарни се Орео колачиња прелиени со тесто

Часовникот на хотелот Балморал – позната атракција во Единбург – е три минути понапред. Не станува збор за грешка, туку намерно бил наместен вака во 20-тиот век за луѓето да не доцнат на железничката станица

Омилениот појадок на Шкотланѓаните е навистина обилен и се состои од сланина, колбаси печурки, грав, двопек, пржено јајце и домат

Неретко возачите на автобус се облекуваат во согласност со сезоната, како овој Дедо Мраз

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

10 Необични традиции од земјите ширум светот кои ќе ве остават во чудење

9 Доставувачи кои суптилно ги кријат пратките за да не бидат украдени