во ,

12 Лоши навики за кои веруваме дека се добри

Сите знаеме дека алкохолот и тутунот можат да ни наштетат и дека спортот и здравата исхрана се добри за нас. Но, постојат и дополнителни секојдневни навики за кои, исто така, автоматски мислиме дека се здрави, без воопшто да помислиме дека можеби не е така.

1. Специјалисти од Универзитетот во Питсбург спроведоа истражување кое докажа дека секое лице треба да спие во редовен интервал за да остане здраво. Разбивањето на природниот ритам на будење и спиење може да доведе до болести на срцето и до дијабетес тип 2.

Истражувачите исто така го измерија индексот на телесна маса и струкот кај луѓето кои не спијат во редовен интервал. Откриле дека и двата индикатори ја надминуваат нормата за таквите луѓе.

2. Здравата исхрана што содржи овошје и сок може да му даде на организмот сите витамини што му се потребни. Во случај на болест или бременост, само лекарот може точно да утврди кои витамини или други елементи му се потребни на телото.

3. Огромното мнозинство од нас редовно се тушираат. Оваа наводно корисна навика може да има негативни последици по нашите тела. Топла вода во комбинација со гел за туширање може да ја лиши кожата од заштитен слој што доведува до сувост, лупење и појава на пукнатини. Ова, пак, може да доведе до појава на инфекции.

Ако сте од оние кои сакаат да туширате секој ден, дадете предност на ладна вода и не користете секогаш производи за чистење. Тие се неопходни само во оние области каде што се потите.

4. Не е лошо ако може да избегнете да бидете во иста просторија со некој што е болен. Задржувањето на здивот секој пат кога лицето што седи на следното биро кива или кашла е бескорисно. Кога киваат, микробите летаат од воздушните премини на човекот со брзина од пет метри во секунда, а бројот на овие молекули е толку голем што има доволно за секој член на популацијата.

5. Мошне често го слушаме советот дека треба да ги миете забите после секој оброк. Но, всушност, не треба да ги миете забите честопати под никакви околности. Ова е особено точно ако неодамна сте јаделе нешто слатко или кисело. Слојот на вашите заби, омекнат од киселините, сега ќе биде поранлив на штета од абразивните компоненти на пастата за заби.

После јадење, најдобро е едноставно да ја исплакнете устата со вода. Ако сакате да ги исчистите забите со паста за заби, почекајте најмалку половина час.

6. Можеби се чини дека нема ништо послатко од брзото дремнување после оброк. Сепак, таквата навика може да има негативни последици, особено ако имате за цел да внимавате вашата фигура. Кога некое лице спие, неговото тело почнува да ги третира калориите како „резерва“ наместо да ги согорува. На овој начин, спиењето после тежок оброк може да доведе до дополнително зголемување на телесната тежина.

Ако навистина сакате да дремнете после оброк, најпрво одете на 20-минутна прошетка со цел да потрошите дел од тие калории.

- Следна Страница -

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

9 Мали работи, кои според науката, можат да додадат неколку години во нашиот живот

7 Напуштени места во Германија кои би требале да ги посетите