во ,

11 Стереотипи што требаше да останат во минатото, но сепак ни штетат денес


Во 21 век нема место за застарени стереотипи, но тие продолжуваат да ги држат своите силни позиции. А има и такви кои можат да бидат повредени од нив. Најхрабрите луѓе наоѓаат сила да не обрнуваат внимание на такви ситници и можат да се справат со следниве фрази и принципи, кои всушност треба да бидат оставени во минатото, со хумор.

„Девојка треба да биде женствена“

Вреди да се обрне внимание на фактот дека ако една девојка носи фармерки наместо фустани, и сака тетоважи или кратки фризури, тоа не ја прави помалку женствена. Таа може да биде пожелна и привлечна во очите на спротивниот пол како девојка со долги кадрици во симпатичен фустан.

„Треба да се задоволите со помалку“.

Некои луѓе се крајно критични кон себе – тие не очекуваат подароци од животот и се подготвени да се согласат на помалку кога станува збор за избор на партнер или работа. Според експертите, оваа личност може да чувствува незадоволство и има тенденција да го оправда неприфатливото однесување на другите.


„Секој го сака истото“.

Желбите на една личност можат да кажат многу повеќе за нив отколку што изгледа на прв поглед. Како што открија истражувачите, мажите почесто се стремат кон моќ и успех во љубовните врски, додека жените сакаат среќа, привлечен изглед и силно здравје. Сепак, треба да се разбере дека соништата на сите на планетата не можат да бидат исти.

„Вашиот личен живот е поважен од кариерата“.

Некои жени претпочитаат да градат кариера, додека други се чувствуваат пријатно во улога на домаќинка. Некои луѓе разбираат колку е тешко да се биде мајка што работи и затоа ја одложуваат оваа идеја се додека не станат конкурентни во својата област на работа и не создадат мрежа за финансиска безбедност.

Покрај тоа, многу жени веруваат дека нивната кариера и резултатите од нивната работа се крајно наследство и, затоа, не се заинтересирани да раѓаат деца што е можно побрзо.

„Ти си домаќинка!“

Понекогаш е тешко за нас да најдеме доволно енергија за да ги извршуваме домашните работи во вртлогот на секојдневниот живот. Особено, според експертите, луѓето најчесто го занемаруваат готвењето поради недостаток на слободно време.

„Што ќе кажат луѓето ?!“

Различни генерации обично гледаат на различни сфери од животот апсолутно поинаку. Според психолозите, потеклото на нашето мислење лежи во моралните норми кои ни се својствени за многу долго време. Се разбира, по правило, тие се значително различни кај луѓе од различна возраст.

„Во наше време немаше психотерапевти“.

Во денешно време се повеќе луѓе се интересираат за психологија и ментално здравје. Да, честопати некое лице може да се справи со своите проблеми или да побара поддршка од семејството и пријателите. Но, понекогаш за да го надминете тешкиот период, потребна ви е помош од професионалец и ова е нешто од што не треба да се срамите.

„Престани да патиш и прибери се.“

Експертите истакнуваат дека кризните моменти се исто толку значајни во нашите животи, како и позитивните. Понекогаш кога среќата ќе ни го сврти грбот, треба да оставиме да живееме низ овој период, па дури и да жалиме доколку е потребно.

„Жената треба… мажот треба…“

Општеството често ги ограничува луѓето со родови стереотипи. Жената мора да биде ранлива, додека мажот мора да биде силен и бестрашен. Но, сите овие стереотипи често нѐ спречуваат да живееме. Психолозите се сигурни дека ваквите неосновани генерализации се штетни за поединецот и за нивното ментално здравје.

„Секој сака да има деца“.


На некои луѓе кои отсекогаш сонувале да имаат семејство и 3 слатки деца, им е тешко да ги разберат оние кои не брзаат да имаат потомство. Причините што влијаат на овие одлуки можат да бидат различни – некои не ја сретнале вистинската личност, други не стојат цврсто на нозе во однос на финансиите. Покрај тоа, во денешно време има сè повеќе парови кои свесно не планираат да имаат деца и кои донеле одлука да бидат без деца.

„Никој не сака разведена жена со дете“

Експертите дошле до заклучок дека ако има многу конфликти во бракот, децата ќе се чувствуваат подобро ако родителите се разведат.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Ајвар, ракија, бурек: Чорапи со хит дизајн инспириран од Југоносталгијата

10 Фото докази дека животот е поироничен од што мислиме