во ,

11 Совршено нормални работи од кои луѓето не треба да се срамат

Современото општество се чини дека е само полно со слободоумни и еволуирани луѓе. Но, во реалноста, луѓето навистина не ги сакаат оние што се различни од нив, што не се разликува од она што беше пред 100 години.

Луѓето сè уште имаат право да кажуваат работи како: „Таа има 30 години и сè уште нема деца“ или други фрази како оваа, кои не се многу пријатни за слушање, дури и од луѓе за кои не се грижиме многу.

Маша која живее во Америка, одлучи да сподели листа на обични работи за кои сè уште им се суди на луѓето и притоа реши да објасни зошто е сосема во ред да ги правиме овие работи, без да се срамиме.

1. Мајки со паметни телефони

„Луѓето веруваат дека добрата мајка треба да го гледа своето дете во паркот, наместо да го проверува нејзиниот телефон. Јас не сум совршена и честопати ми го одвлекува вниманието мојот телефон додека мојот син си игра со неговите пријатели. Претпоставувам дека треба да се срамам од ова, но не се срамам. Прво, на 5-годишно дете не му треба толку внимание како бебе, и второ, модерната мајка има многу важни причини да биде на нејзиниот телефон.

Некој ми праќа пораки од работа, а потоа учителот на мојот син им кажува на сите дека треба да донесеме слика, рачно изработена со природни материјали, до утре (точно „на време“), момчето за испорака од нарачката што ја порачав ми рече дека ќе пристигне за еден час, па мора да се вратиме дома.

До Божиќ, треба да изберам и да купам подароци за секого, а да не плаќам данок и да закажам состанок со педијатарот за мојот син. Во повеќето семејства, жените се оние кои треба да се справат со овие проблеми. Многу често, користејќи ги нивните телефони. Па, зошто мајките со телефони ги лутат луѓето толку многу?“

2. Убава и добра облека за носење во домот

„Многу луѓе се навикнати да се облекуваат за другите кога се надвор и да носат стари алишта кога се дома, каде само ги гледаат нивните најблиски. Секогаш ја гледав мајка ми како носи стара наметка, а јас дома носев само стари маици и скинати панталони. Се разбира, удобно е и во ред е ако ја носите ваквата облека при готвењето, кога можеби најмногу се валкате, но дефинитивно не сакате такви да се погледнете во огледало.

Пролетта, започнав да работам од дома и 90% од своето време го минувам дома. Па така, мојот сопруг и мојот син ме гледаат цело време, а јас се гледам себеси во домашната облека. Поради ова, порачав неколку удобни и убави парчиња облека да ги носам по дома. Мајка ми беше шокирана: „Тие се нови. Зошто ги носиш дома?“ Мене воопшто не ми пречи. Подобро нема да купам друг фустан отколку повторно да носам стари панталони дома.“

3. Правење фризури и бојадисување на косата во скапи фризерски салони

„Неодамна наидов на мојата сосетка, изгледаше зачудувачки, како да е 10 години помлада. Не разбрав веднаш што се случило, но потоа сфатив: Новата фризура и уникатата боја на коса ја претворија Ен во вистинска кралица. Се испостави дека на нејзиниот 40-ти роденден, таа отишла кај најдобриот фризер во градот и потрошила многу пари, но вредело.

Ми раскажа како нејзините роднини ги сфатиле промените. На забавата, сите ја обожавале промената на нејзината косата и трансформацијата, сè додека не откриле колку чини. Некои дури рекле дека можат да живеат еден месец од тие пари.

Ен ми рече дека дури за момент се чувствувала малку засрамена што потрошила толку многу пари, но потоа поминала покрај огледало, го видела нејзиниот одраз и сфатила: Тоа беше нејзиниот ден, нејзините пари, косата и нејзиниот живот. Сосема е во ред од време на време да си угодите вака на себе. Ништо не ја прави жената да изгледа толку убаво како широката насмевка и чувство дека е привлечна.“

4. Бранење на сопствените права

„Моите пријатели често велат: „Зошто мора да го направиш ова?“ Само сакам да живеам во пријатна средина. Ова е причината зошто секогаш имам пластични ќеси за сопствениците на кучиња и секогаш ги замолувам да исчистат по нивните миленици. Кога сум во супермаркет, ја замолувам продавачкатада ги наплати производите по цена што ја има на самата амбалажа, не повеќе затоа што „заборавиле да ги сменат цените“.

Кога шефот со кој никој не се расправа редовно ве тера да останете доцна или да работите за време на викендите (се разбира, без да ви плаќа повеќе), не мислам дека треба да го толерирате ова. Тој ви го краде слободното време. Колегите велат дека тој ќе ве отпушти, но размислете, вие не сте роб.

Повеќе би сакала да бидам вработена чии права се почитуваат, отколку да бидам некој што е пофален за бесплатно неуморно работење. Имам право да се одморам и да правам што сакам. И планирам да ги искористам сите овие права.“

5. Добри чевли

„Пред 2 години купив многу квалитетни зимски чевли. Потрошив 1/3 од месечните приходи за нив. Кога пријателите ме прашаа колку чинат чевлите, им ја кажав вистината. И тие беа шокирани и рекоа дека иако чевлите беа одлични, сум можела да купам нешто поевтино.

Но, јас сега сум 30+ и знам дека добрите чевли не се само глупо трошење пари, туку е грижа за вашето здравје. Во овие 2 години во моите скапи и топли чевли, никогаш не сум паднала на мраз, никогаш не ми било студено на нозете н и заштедив многу пари на лекови за грбот и зглобовите.“

6. Услуги за чистење

„Кога бев дете, секоја Сабота започнуваше со чистење, поради што секогаш го мразев шестиот ден во неделата со сето свое срце. После тоа, живеев сама долго време и чистењето го правев само кога бев располоќена. Откако се омажив, се чувствував виновна затоа што не бев добра сопруга: Не ги чистев лустерите почесто од еднаш годишно.

Во тој момент, решив да повикам служба за чистење и излегов од дома 4 часа. Кога се вратив, бев шокирана: Станот беше блескаво чист, а двете дами се смешкаа кога го видоа моето лице. Не ми беше грижа за парите: Домот никогаш не би бил толку чист. Сега, еднаш месечно, ја користам нивната услуга за чистење за да ми го исчистат станот.

Мојот сопруг на почетокот беше против: „Не можеш ли тоа сама да го направиш? Мајка ми … “Но, кога го виде резултатот, сфати дека вреди. Неговата мајка сè уште не знае, затоа што знаеме каква ќе биде нејзината реакција.“

7. Работи што „не можете да си ги дозволите“

„Искрено, во минатото, исто така, сметав дека е смешно кога луѓето купуваат нов Ајфон и или ги трошат сите свои приходи во ресторан, а потоа немаат пари до следната плата. Но, како што стареев, сфатив дека луѓето мора да имаат соништа и дека треба да се обидат да ги направат реалност, без оглед колку глупо сето тоа ќе му изгледа на некој друг.

Мојата поранешна колешка Лиса навистина сакаше крзнено палто. Таа дури и го виде истото во нејзините соништа. Штедеше долго време за тоа и конечно го купи. Таа сè уште се возеше со автобус на работа затоа што не можеше да вози и немаше пари за такси. На сите им беше смешно бидејќи таа имаше навистина скап капут што го носеше во автобусот, но таа беше среќна. И не е важно што мислат другите сè додека вашите соништа се остваруваат.“

8. Премногу едноставна / премногу луксузна свадба

„Само невестата и младоженецот треба да бидат тие што одлучуваат како да го прослават денот на нивната венчавка, но не – другите секогаш сакаат да се мешаат. Јас и мојот сопруг не сакавме голема венчавка, затоа поканивме само 12 наши најблиски пријатели, вклучувајќи ги и нашите родители и бевме среќни. Нашите далечни роднини сè уште се огорчени затоа што „не сакавме да трошиме пари на свадбата“.

Најдобриот пријател на мојот сопруг организираше огромна забава. Тој дури доби заем за да го плати. Но, сега сите го критикуваат дека славел 3 дена и дека за тоа ќе плаќа во следните 3 години. Затоа, кога планирате венчавка, само размислете што сакате двајца, а не што другите ви кажуваат дека треба да сакате.“

9. Многу деца / Ниту едно дете

„Темата за деца е уште полоша отколку темата за свадба. Нашите пријатели не сакаат да станат родители. Ним така им одговара. Нивните родители постојано им велеа: „Вие сте себични, размислувате само за себе“. Тие сакаат да имаат внуци, но нашите пријатели не сакаат да имаат деца. Тие беа толку уморни од поплаките што дури им рекоа на сите дека се неплодни. Сега, на сите им е жал за нив.

Во исто време, имањето повеќе од 3 деца е уште една причина да се озборува за некого. Како, зошто им требаат толку многу деца, и дали тие воопшто знаат како да користат контрацепција? Дури и ако овие големи семејства имаат доволно пари, луѓето сè уште ги критикуваат – 7 деца во 21 век?“

10. Не сакате да ви доаѓаат гости

„Еднаш, кога сопругот и јас живеевме во еднособен стан, еден мој родинина ми се јави со необично барање. Нејзината ќерка и сопругот на нејзината ќерка требаше да дојдат во нашиот град една недела и сакаа да останат кај нас. Го одбив. Не ги познавав добро роднините – никогаш не бевме блиски и мразам непоканети гости.

Јас не сум најдобрата домаќинка и многу луѓе ми го имаат кажано тоа. Мојот дом е моја тврдина и само моите најблиски можат да дојдат и да го посетат. Среќна сум кога ќе ги видам. Секој друг може да ме види на кое било друго место без да ја наруши мојата приватност.“

11. Да не ви е грижа за стандардите за убавина

„Идеалите за женска убавина постојано се менуваат и различни извори на информации постојано ни кажуваат што е „убаво“, а што не. Ако одите во теретана, треба да го обликувате задникот, бидејќи „бицепсите се за мажите“. Долгата коса е женствена, а кратката коса е грда. Мора да носите фустани и високи потпетици.

Порано, имав многу здолништа и модерни чевли во плакарот, но денес носам фармерки и патики – дури и во лето. Се чувствувам подобро на овој начин. Мајка ми е шокирана затоа што порано бев навистина женствена, а сега сум поинаква. Но, јас се чувствувам како жена во било која облека што ќе ја облечам.“

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 Работи кои лесно би можеле да бидат дел од филм, но се случиле во реалниот живот

8 Смешни новогодишни илустрации кои ја покажуваат другата страна на празниците