во ,

11 Совети за да спиете како бебе

Сите знаеме дека спиењето е од витално значење за да можеме да функционираме на највисоко ниво, но понекогаш коктел доцна во ноќта, премногу технологија и лоши навики на спиење ни отежнуваат да ги постигнеме сите важни (но сепак често недостижни) 8 часа .

Погледнете ги овие 11 совети кои ќе ви помогнат да спиете како бебе.

11. Вежбајте

Вечерната прошетка е апсолутно совршен противотров на умот кој сè уште зуи со настаните од денот. Исклучете ги слушалките од планот, не одржувајте особено темпо и уживајте во разгледувањето и звуците бидејќи нежното газење на стапалата му помага на вашиот мозок да премине од активно во неутрално.

10. Направете рутина

Кога патуваме одредена маршрута секој ден, тоа го правиме скоро без размислување. Истиот концепт се однесува на времето за спиење: без оглед колку е едноставна или комплицирана нашата рутина (можеби ви требаат перниците да бидат свртени на одреден начин пред да се исклучат светлата), нашиот ум ќе знае дека овие повторени постапки сигнализираат за спиење.

9. Изберете ја вистинската позиција за спиење

Ако сте страничен спијач, обидете се да спиете на лева страна, а не на десно, тоа ќе го подобри варењето и протокот на крв.

Спиењето на грб може да предизвика проблеми со хрчењето бидејќи гравитацијата го влече вашиот јазик на задниот дел од грлото. Не се препорачува за луѓе кои страдаат од апнеја при спиење.

Спиењето на стомак не е најдобрата идеја и се смета за најлоша положба на спиење. Ја израмнува природната крива на ‘рбетот, што може да доведе до болка во долниот дел на грбот. Спиењето цела ноќ со свртена глава на едната страна, исто така го затегнува вратот. Ако ова е вашата посакувана позиција, обидете се да користите перници за постепено да го обучите вашето тело да спие на едната страна.

8. Бидете свој гуру за продуктивност

Не секој може да си дозволи свој тренер за перформанси. Но, со оваа техника, сите можеме да имаме корист од нивниот пристап кон успехот. Пред спиење, запишете ги вашите 3 основни приоритети за претстојниот ден. Дури и ако знаете дека имате најмалку 15 задачи на вашата листа на обврски, фокусирање на вашиот ум ќе ви даде задача за непосреден пристап до зоната на продуктивноста следното утро.

7. Медитирај

Свесна медитација значи да сте присутни во овој момент, но ако не сте сигурни како да го направите тоа, еве еден супер брз вовед за почетници за да започнете:

Земете бавни, длабоки вдишувања – влезете преку вашиот нос и издишувајте преку устата.
Различни мисли ќе се појават за да ве поздрават – набљудувајте ги, па оставете ги да заминат.
Бидете претпазливи за секој дел од вашето тело, од врвот на главата до врвот на прстите, затегнувајќи го и опуштајќи го секој за дел додека не се чувствувате потполно пријатно.

6. Читајте

Кој ќе ви падне на ум кога ќе го слушнете зборот „успех“? Бил Гејтс? Аријана Хафингтон? Добро, па животот на вашите соништа може да биде поскромно амбициозен од нивниот (или можеби не, кој знае?), Но заедничко нешто на овие лица, освен вртоглави височини на професионален успех, е тоа што тие читале и порано си легнуваат. Менталниот процес што е потребен за да ги пренасочиме нашите умови од секојдневни проблеми во карактерите, е клучна компонента за исклучување.

5. Исклучете ги екраните

Сите сме виновни што невешто ги проверуваме социјалните мрежи и е-поштата пред спиење, но верувајте ни, тоа е ужасна навика. Емитираната вештачка светлина ги нарушува хемикалиите во нашиот мозок што го поттикнува спиењето, затоа бидете строги кон себе и наметнете правило „без екрани пред спиење“, ќе ни заблагодарите кога ќе ги реализирате своите цели, ден за ден.

4. Користете афирмации

Можеби на почетокот ќе се чувствувате малку глупаво, но без разлика дали е тоа, јас ги испуштам денешните грижи и верувам дека утре носи успех и радост или јас сум успешна личност, повторувањето на позитивна мантра пред огледалото може да биде моќен начин за потсвесно влијаејќи на вашиот ум додека спиете.

 

3. Подгответе се за утринската рутина

Дури и ако религиозно ги следите горенаведените чекори и го имате најдобриот сон, тоа нема многу да ви годи ако сè уште брзате наутро и барате чиста кошула или клучеви од автомобилот. Подгответе сè претходната вечер, оставајќи ве слободно да скокате од кревет со радост, знаејќи дека ви треба само јадење, туширање и подготвени сте!

2. Имајте дисциплина

Успехот и позитивното размислување одат рака под рака, така што фактот дека одењето во кревет после полноќ е поврзано со повторени негативни модели на размислување значи дека доцните ноќи се забранети ако сакате да ги зголемите границите на вашите соништа.

1. Ставете ги своите грижи на хартија

Собираме стотици (ако не и илјадници) мисли во текот на еден ден: грижи и успеси, од брилијантни до целосно безначаји. Запишувањето на предизвиците и најважните моменти од вашиот ден во дневник не само што е терапевтско, туку исто така помага да се ослободи простор за уште поголеми и подобри идеи утре.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Бразилски начин: Контроверзен метод за решавање на работите кој звучи многу познато

10 Ситуации кои само високите девојки ќе ги сфатат