во

10 Работи кои не сте ги знаеле за филмот Матрикс, со кој светот се запозна на денешен ден пред повеќе од 20 години

Матрикс е еден од најпознатите иконски филмови објавени во изминатите 20 години. Можеби мислиме дека знаеме сè што може да се знае за класичната научно-фантастика, но, како Нео, не сме ни почнале да учиме сè што може да се знае. Филмот е објавен во 1999 година на 31 март и направи бум не само комерцијален туку и воопшто во филмската индустрија.


Матрикс започна како стрип

Кинематограферите Лана и Лили Вачовски првично ја смислија приказната за „Матрикс“ како стрип. И двајцата претходно имаа напишано стрипови за Марвел.

Неименуваниот град во Матрикс е всушност Сиднеј, Австралија

Продукцијата го сними целиот филм – и внатрешни сетови и екстериери – во Австралија за даночни цели, со што значително се намали буџетот на филмот. Сепак, сите имиња на улици се земени од локации во Чикаго, каде што пораснале Вачовски.


Киану всушност се искачил низ прозорецот без каскадер.

За време на телефонскиот разговор помеѓу Нео и Морфеј во канцелариите на МетаКортекс, Морфеј го упатува Нео да помине низ прозорецот. Киану го стори тоа самиот без помош на дублер, 34 ката во воздухот.

Вачовски работеа на својата визија за филмот пет и пол години.

Конечниот производ, пристигнат по разработката на 14 нацрти за сценарија, зафати 500 табли со приказни.

Морфеј, во грчката митологија, е бог на соништата.

Што е иронично, бидејќи тој е човекот што ги буди луѓето од нивните соништа и ги воведува во реалноста.

Кијану Ривс има само 80 реченици во првите 45 минути од филмот.

Од тие 80 редови, 44 се прашања. Тоа е повеќе од неговата половина од дијалогот и изнесува околу едно прашање во минута.

Сината боја е целосно отстранета

Идејата зад ова беше дека тоа ќе го направи надворешниот свет надвор од Матрикс да изгледа помрачно.

Кери-Ен Мос (Тринити) го шинала глуждот, но не кажала на никој

Таа се плашела дека доколку каже ќе ја заменат со друга актерка.

Натписите на екраните се состојат од обратни букви, броеви и јапонски карактери катакана.

Наследството на филмот започна да се прикажува во рок од 3 години по објавувањето.

До средината на 2002 година, секвенцата Bullet Time беше пародирана во над 20 филмови.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

7 Работи кои може да ви помогнат да се справите со стресот и анксиозноста

Од товарање песок на пеколна горештина до шампион, животната приказна на овој борец ќе ве инспирира