во , ,

10 Неверојатни факти за познати дела кои ќе си поиграат со вашиот ум

Скулптурата Микеланџело наречена Давид е совршен пример за анатомија, но има една аномалија. Начинот на кој Мона Лиза изгледа денес е многу различен во споредба со нејзината оригинална верзија. Постојат многу детали што ни се кријат сè додека не започнете да барате подлабоко.

1. Мона Лиза некогаш имала веѓи.

Ја знаеме Мона Лиза без веѓи и трепки. Дури тоа стана најпрепознатливото нешто на оваа слика, освен насмевката. Но, не многу одамна париските инженери открија дека, првично, Мона Лиза имала и веѓи и трепки. Скенирањата од 240 мегапиксели открија траги од левата веѓа на Мона Лиза кои беа уништени со напорите за обновување.

2. Големата Сфинга во Гиза има опашка.

Ова зачудувачко уметничко дело е општо познато по предниот дел со главата и шепите. Всушност, Сфингата е митско суштество со глава на човек, сокол, мачка или овца и тело на лав со крилја на орел.

Скулптурата сама по себе е со должина од 73 m  и има прилично долга опашка.

3. Café Terrace at Night, од Винсент ван Гог, има скриена порака.

Една од теориите сугерира дека Гог имал намера оваа слика да биде уникатно иновативна Тајна вечера. Како доказ, на сликата, можете да видите 12 луѓе додека јадат преплавени со жолти тонови.

4. Статуата на Давид има аномалија со очите.

Дејвид на Микеланџело е ремек-дело на човечката анатомија, но постои една аномалија. Десното око гледа право напред, додека левото око изгледа дека гледа кон лево. Микеланџело веројатно го пресметал секој агол и ги издлабил очите сметајќи на позицијата на гледачот, така што статуата ќе изгледа совршено од различни страни.

5. Постои таен стан на врвот на Ајфеловата кула.

Ајфеловата кула има и свои тајни. Густав Ајфел дизајнирал приватен стан за себе на врвот на градбата. Еднаш Ајфел го покани Едисон таму за да може неговиот пријател да му подари еден од неговите фонографи што биле нов изум.

Покрај тајната просторија, има и таен бункер под јужниот столб на кулата, кој потоа оди под земја.

6. Прерамките на Мадам Х биле насликани на поинаков начин.

Сликањето Мадам Х е позната по мал скандал што се случило поради нејзините прерамки. Начинот на кој можете да го видите уметничкото дело во денешно време не требало да изгледа така. Првично, еден прерамка од нејзината наметка паѓала на десното рамо, што укажува на можност за понатамошно откривање.

На јавноста и  се допадна овој откриен детал и Сарџент го променил деталот за да изгледа посигурно прицврстено.

7. Бројот 7  значи многу за креаторите на Статуата на слободата.

Статуата на слободата има 7 шила на својата круна што можат да претставуваат 7 мориња и 7 континенти во светот. Покрај тоа, бројот 7 е скриен во други детали.

На факелот има 16 лисја. Ако додадете броеви 1 и 6, ќе добиете 7.

Исто така, има 25 прозорци. 2 + 5 = 7.

8. На сликата на Леонардо Да Винчи немаше ласица.

Ова може да биде смешно, но сликата Дама со ласица првично немала ласица. Истражувањата покажаа дека Леонардо да Винчи постојано се премислувал. Рефлексивната светлосна технологија откри неколку слоеви. Уметникот насликал еден портрет без ласица и 2 со различни верзии на крзно.

9. Античките грчки скулптури биле обоени.

Навикнавме да ги поврзуваме класичните грчки скулптури со бел мермер. Излезе дека има докази дека многу статуи биле обоени во бои. Со текот на времето, боите биле избледени и отстранети за време на чистењето. Некои мали траги останле, така што е можно да се идентификуваат кои бои се користеле и каде.

10. Стариот рибар има загатка внатре.

Ако некогаш сте ја виделе сликата од Тивадар Чонтвари Коштка наречена Стариот рибар, би можеле да го почувствувате нејзиниот мистериозен тон. Покрај тоа, можете да се обидете да го пресликате левиот, а потоа десниот дел. Ќе видите тотално различни лица – старец и ѓавол.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

9 Суптилни знаци што покажуваат дека некој тајно ве мрази

11 уникатни луѓе кои го красат светот со својата автентична убавина