во

10 Магични гратчиња во Италија кои ќе ве остават без зборови

Во продолжение ви ги претставуваме 10-те најубави мали градови во Италија кои навистина вреди да ги посетите:

1. Портофино, Лигурија

Крајбрежниот град Портофино е едно од најубавите европски пристаништа.

Куќите со пастелни бои, врвните бутици и рестораните за морска храна ја красат неговата површина. Овде ќе најдете и мали калдрмен плоштад, со поглед кон пристаништето во кое се закотвени секакви јахти.

2. Чефалу, Сицилија

На само еден час од Палермо, сместен е средновековниот град Чефалу.

Овој град е како разгледница во којашто се снимени многу филмови и има многу катедрали украсени со мозаици. Прекрасната Ла Рока, пак, може да ви приреди зајдисонце кое никогаш нема да го заборавите.

3. Таормина, Сицилија

Има нешто волшебно во Таормина, градот на карпите на островот Сицилија.

Погледите на планината Етна и Јонското Море хипнотизираат, а античките урнатини и кафеави улици навистина умеат да го „украдат“ сечие внимание.

4. Вернаца, Лигурија

Вернаца е најстрмното и најромантичното гратче во Италија. Неговите улици се наредени со куќи во боја на пастелни бонбончиња и доволно „гелатерии“, односно мали симпатични продавнички за сладолед кои со сигурност нема да ве остават рамнодушни.

Иако погледот кон морето се појавува на секој чекор, најимпресивниот поглед ќе го доживеете во Белфорт, иконски ресторан за морска храна, сместен во замок од 11-ти век на врвот на пристаништето.

5. Колоди, Тоскана

Изграден на еден страничен рид во Тоскана, меѓу Фиренца и Пиза ќе го најдете Колоди: прекрасно средновековно село, познато кзко „Домот на Пинокио“ (или, поточно, на неговиот креатор Карло Колоди).

Не заминувајте без да го посетите Пинокио Парк, каде што се наоѓа највисоката дрвена статуа на Пинокио во светот, како и околните градини Гарзони, исполнети со ренесансни статуи, украсни фонтани и бујни бамбусови градини.

6. Монте Изола, Ломбардија

Сместен на островот со исто име, градот Монте Изола се наоѓа среде едно од најубавите езера на Италија – езерото Изео.

Овој прекрасен град може да се пофали со одлични езерски кафулиња и извонредната капела Madonna della Ceriola, сместена на врвот на островот.

7. Белуно, Венето

Белуно е без сомнение еден од најубавите мали градови во Северна Италија.

Покрај неговите извонредни панорамски погледи, ќе наидете на прекрасен историски град, преполн со згради од времето на ренесансата и автентични цркви кои ќе го „украдат“ целото ваше внимание.

8. Алберобело, Апулија

Главното обележје на Алберобело, малиот град во близина на Бари во Апулија, се неговите карактеристична Трули: куќички во облик на конус, бели домови кои изгледаат како да се вечно под снежна покривка.

Градот се смета за толку уникатен, што од 1996-та се наоѓа на листата на Светско наследство на УНЕСКО.

9. Соренто, Кампанија

И покрај недостатокот на плажи, туристите го сакаат Соренто, во кој изобилуваат карпите со поглед на океанот.

Стариот град е одлична основа за истражување на околните области – брегот на Амалфи на исток, Помпеја на север и островот Капри во подморницата.

10. Кастелучио, Умбрија

Сместено на стрмниот рид со над 5.000 метри надморска височина, Кастелучио е највисокото и најубавото село во планинскиот венец Апенини.

Селото е опколено со планини кои во зима се обелени од снег, а напролет, плодните рамнини цветаат со црвени афиони и темјанушки.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

10 Илустрации кои ќе ви помогнат секогаш да си кажете што мислите, без да ги нарушите добрите односи

13 Специјалитети што треба да ги пробате додека шетате во земјите низ светот