во

Што се случува кога ќе дремнете веднаш откако ќе се најадете

Луѓето имаат тенденција да се чувствуваат поспани веднаш после јадење и не сакаат ништо друго освен да дремат. Но, како што се испостави, ова е токму она што треба да избегнувате да го правите. Спиењето или дури само лежењето веднаш откако сте јаделе може да имаат навистина непријатни последици.

1. Можете да добиете горушица

Нормално, киселината произведена при варење на вашата храна е содржана во стомакот. Гравитацијата овде е од голема помош, бидејќи го присилува протокот на течност надолу. Кога лежите, киселината се движи низ стомакот и може да дојде во контакт со чувствителните делови на дигестивниот систем. Ова може да доведе до горушица, болно чувство на печење во градите или грлото.

2. Се нарушува квалитетот на спиењето

Ако сте јаделе голем оброк непосредно пред да дремете, целосниот процес на варење продолжува додека спиете. Причината за лош сон може да биде различна за секого. Може да биде дека вашиот ум е поактивен за време на фазата на варење, предизвикувајќи да спиете помалку длабоко. Исто така зависи од видот и количната на храната.

3. Живописни соништа или кошмари стануваат се почести

И, тука се оние лоши соништа. И, како што беше споменато претходно, вашиот метаболизам што се активира предизвикува вашиот мозок да стане поактивен.

4. Се будите почесто за да го користите тоалетот

Некои луѓе доживуваат зголемена потреба за мокрење навечер, позната како ноктурија. Ова може да биде поврзано со количината на кофеин во храната што ја јадете. Ова значи дека вашата храна може да биде диуретик, или со други зборови, ве тера да мочате повеќе. Секако, може да се најде во кафето. Но, она што не го знаат многу луѓе е дека го има и во чајот, сите печени десерти кои содржат чоколадо и некои лекови.

5. Можеби дури и ќе добиете на тежина

Кога ќе го погодите вашиот кревет веднаш после јадење, не му давате на телото доволно време да потроши калории од оброкот. Значи, иако може да се чувствувате многу поспани после голем оброк подобро е да се обидете и да бидете будни ако не сакате несакани (и непотребни) килограми.

Бонус: Колку долго треба да чекате да спиете после јадење

За да спречите појава на какви било проблеми како горушица или непроспиени ноќи, сакате целата содржина на стомакот да се пресели во тенкото црево пред да дремнете или да легнете ноќта. Нутриционистите велат дека ова се случува за околу 3 часа. Тоа е само упатство, но дефинитивно треба да се има предвид.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

13 познати личности кои доживеаја радикална физичка трансформација

14 познати личности кои одеднаш добија совршена насмевка откако скокнаа во „базенот“ на слава